Poverenica: Zakon o rodnoj ravnopravnosti banalizovan u raspravama, sveden na rodno senzitivni jezik

Poverenica: Zakon o rodnoj ravnopravnosti banalizovan u raspravama, sveden na rodno senzitivni jezik

Od danas bi zvanično trebala da počne obavezna primena rodno senzitivni jezik kao deo usvojenog Zakona o rodnoj radnovnopravnosti, ali samo u teoriji. U praksi jos neće postojati obaveza primene, dok ministarstva ne donesu podzakonske akte, a nijedno ministarstvo nije krenulo s procedurama.

Na pitanje N1 šta znači to što nije obavezna primena, Poverenica za rodnu ravnopravnost Brankica Janković kaže da je zakon sveden samo na upotrebu rodno senzitivnog jezika , kao i da se u narativu o njemu govorilo u negativnom smislu.

„R asprava o tome je vođ ena na senzacionalistički način i banalizujući temu o rodnoj pravnopravnosti… U našem prostoru se kreirao diskrurs da ćemo morati da koristimo rogobatne reči, neprihatljive za srpski jezik, pa se rodno osetljivi jezik nazivao i nasiljem nad srpskim jezikom, i da je to nešto što nije u duhu našeg jezika, i da će to uništiti naše porodice, nacionalni identitet“, rekla je poverenica.

Kako naša sagovornica kaže, današnje generacije su pod pritiskom patrijarhalnih obrazaca i rodnih uloga u koje se smeštamo, a da su se vremena promenila.

„I mamo banalizovanu javnim narativnom upotrebu imenica ž enskog roda za nazive. Uvek su se navodila tri primera – pogledajte kako ovo zvuči: generalka, vatrogaskinja, borkinja… Kao da inače imamo stotinu žena koje imaju generalski ćin – nemamo nijednu, kao da imamo stotine hiljada žena u vatrogasnoj službi, i kao da je borkinja jedna od glavnih imenica…“, kazala je ona.

Janković kaže da je za nju je ovakav ishod očekivan. „Ministarstvo koje nadležno, nadznorno Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, je možda trebalo ranije da izađe i da u javnosti dodatno pojasni šta znači primena ove odredbe“, dodala je.

B io je i narativ, kako kaže, da ce biti astronomske kazne ako, kada oslovljavate nekoga, ne upotrebite rodno senzitivni jezik, ali da je to, navodi, apsolutno netačno. „Nazalost, kazna je predviđena, kažem nažalost jer sam protiv kazni… U zakonu je ostalo predviđeno da sankcija bude za obrazovne ustanove – institucije i ustanove u sistemu obrazovanja“, kaže Janković za N1.

To da su, za madije, prdviđene milionske kazne je apsolutno netačno, zaključuje poverenica.