Kliničko ispitivanje uz podršku Nacionalnog instituta za zdravlje (NIH) otkrilo je da intravenski acetaminofen smanjuje rizik kod pacijenata sa sepsom od povrede organa ili razvoja akutnog respiratornog distres sindroma, ozbiljnog stanja koje dozvoljava tečnosti da curi u pluća.
Sepsa je nekontrolisani i ekstremni odgovor tela na infekciju. Iako ispitivanje nije poboljšalo stopu mortaliteta kod svih pacijenata sa sepsom bez obzira na težinu, istraživači su otkrili da je acetaminofen dao najveću korist pacijentima koji su najviše izloženi riziku od oštećenja organa. Uz terapiju, tim pacijentima je bila potrebna manja asistirana ventilacija i došlo je do blagog, iako statistički beznačajnog, smanjenja mortaliteta.
Rad „Randomizovano ispitivanje acetaminofena u fazi 2b za prevenciju i lečenje disfunkcije organa kod kritično bolesnih pacijenata sa sepsom“ objavljen je u JAMA.
Kod sepse, crvena krvna zrnca se povređuju i umiru nenormalno velikom brzinom, oslobađajući takozvani „hemoglobin bez ćelija“ u krv. Telo postaje preopterećeno i ne može da ukloni ovaj višak hemoglobina što može dovesti do oštećenja organa.
Prethodni rad dr Lorraine Vare, profesora medicine, plućne i intenzivne nege na Univerzitetu Vanderbilt, Nešvil, Tenesi, i prvog autora trenutne studije, pokazao je da je acetaminofen, osim što ublažava bol i smanjuje temperaturu, pokazao da blokira štetno dejstvo hemoglobina bez ćelija na pluća, koja su u velikoj opasnosti od povreda tokom sepse.
Ograničeno istraživanje je takođe sugerisalo da bi acetaminofen mogao bolje da deluje kod pacijenata sa najtežom sepsom – onima sa višim nivoima hemoglobina bez ćelija, koji su povezani sa većim rizikom od razvoja sindroma akutnog respiratornog distresa i većim rizikom od smrti.
Naučnici napominju da bi identifikacija visokog nivoa hemoglobina bez ćelija kao biomarkera koji bi se mogao testirati kada pacijenti prvi put budu primljeni u bolnicu predstavljalo napredak, jer bi moglo pomoći da se brzo utvrdi koji pacijenti sa sepsom bi mogli imati koristi od terapije acetaminofenom.
„Jedan problem u kritičnoj nezi je da se pacijenti razbole tako brzo da obično nemamo vremena da shvatimo koji biomarkeri pomažu u predviđanju koja terapija bi mogla dati najbolji ishod“, rekao je Michael Matthai, MD, profesor medicine i anestezije na Univerzitetu. Univerzitet Kalifornije, San Francisko, i viši autor studije.
„Nadamo se da će ovi nalazi podvući potencijalnu terapeutsku vrednost korišćenja biomarkera kako bi se uspešno pronašao tretman koji će raditi kada je pacijentima najpotrebnije.“
Da bi potpunije testirali terapeutski potencijal acetaminofena u kliničkom ispitivanju u srednjoj fazi, istraživači su upisali 447 odraslih osoba sa sepsom i disfunkcijom organa za disanje ili cirkulaciju u 40 američkih akademskih bolnica od oktobra 2021. do aprila 2023.
Pacijenti su randomizirani da primaju ili acetaminofen ili placebo intravenozno svakih šest sati tokom pet dana. Istraživači su zatim pratili pacijente 28 dana da vide kako su prošli. Takođe su završili specijalnu analizu koristeći podatke samo od pacijenata sa nivoom hemoglobina bez ćelija iznad određenog praga.
Primarni interes tima je bio broj pacijenata koji su bili u stanju da ostanu živi bez podrške organa, kao što je mehanička ventilacija ili lečenje zatajenja bubrega.
Istraživači su otkrili da je intravenski acetaminofen bezbedan za sve pacijente sa sepsom, bez razlike u povredi jetre, niskom krvnom pritisku ili drugim neželjenim događajima u poređenju sa placebo grupom. Među sekundarnim ishodima, takođe su otkrili da je povreda organa značajno niža u grupi koja je primala acetaminofen, kao i stopa pojave akutnog respiratornog distres sindroma u roku od sedam dana od prijema u bolnicu.
Kada su pažljivije posmatrali pacijente sa višim hemoglobinom bez ćelija, istraživači su otkrili da je samo 8% pacijenata u grupi koja je primala acetaminofen bila potrebna asistirana ventilacija u poređenju sa 23% pacijenata u placebo grupi. I nakon 28 dana, 12% pacijenata u grupi koja je primala acetaminofen je umrlo, u poređenju sa 21% u placebo grupi, iako ovaj nalaz nije bio statistički značajan.
„Iako očekivani efekti terapije acetaminofenom nisu ostvareni za sve pacijente sa sepsom, ova studija pokazuje da još uvek obećava za najteže bolesne“, rekao je dr Džejms Kili, direktor Odeljenja za plućne bolesti u Nacionalnom Institut za srce, pluća i krv, deo NIH. „Iako je potrebno više istraživanja da bi se otkrili mehanizmi i potvrdili ovi rezultati.“
Vare je rekao da su rezultati za kritično bolesne pacijente imali trend koji daje nadu. Ona i Matthai planiraju da sprovedu veće kliničko ispitivanje, koje će verovatno uključiti one pacijente prvenstveno sa višim nivoima hemoglobina bez ćelija.