Posmatranje ptica može poboljšati mentalno zdravlje i podstaći osećaj blagostanja

Posmatranje ptica može poboljšati mentalno zdravlje i podstaći osećaj blagostanja

Prednosti boravka u prirodi za mentalno zdravlje odavno su priznate, bilo kroz aktivnosti poput slušanja ptičijeg pevanja ili šetnje parkom.

Dok se posmatrači ptica često prikazuju kao dosadni, ispostavilo se da su trzači bili na nečemu sve vreme. Studija objavljena 2024. godine pokazuje da bi čak i pola sata posmatranja ptica moglo da nas učini srećnijima, zdravijima i da pomogne u negovanju dublje veze sa prirodom.

Već znamo da slušanje ptica tokom dana pozitivno utiče na naše blagostanje. Čak i slušanje ptica u zatvorenom prostoru, kroz otvoren prozor može poboljšati naše emocionalno stanje, iako kratkoročno.

Studija sugeriše da ne samo da posmatranje ptica može ponuditi još više koristi od samo slušanja ptičijeg pevanja, već je i efikasnije u povećanju blagostanja i smanjenju stresa nego u šetnji prirodom.

Pa zašto je posmatranje ptica tako dobro za nas?

Biofilija bi mogla biti veliki deo toga. Biofilija je verovanje da ljudi imaju afinitet prema prirodi – neki bi tvrdili da sebe treba da vidimo kao deo prirode – tako da se u prirodnom okruženju osećamo dobro. Ali biodiverzitet bi takođe mogao da igra ulogu. Istraživanja sugerišu da je biodiverzitet prirodni lek za ljude koji može pomoći u smanjenju stresa i podstaći fizičku aktivnost.

Moje istraživanje se, međutim, fokusira na pozitivnu psihologiju i prirodu. Istražujem koji su resursi od suštinske važnosti za poboljšanje blagostanja i pomažem ljudima da prevaziđu osećaj „dovoljno dobrog“ mentalno do procvata – najvišeg nivoa blagostanja. Moje istraživanje bi, dakle, moglo pomoći da se objasni zašto je posmatranje ptica toliko korisno za mentalno zdravlje.

Posmatranje ptica može podstaći pozitivne emocije — temelj blagostanja. Istraživanja pokazuju da svesni doživljaji emocija pozitivno utiču na blagostanje. Na primer, jedna studija je od učesnika tražila da ili prebroje koliko su ptica videli, ili da ocene svoju radost kada su videli svaku vrstu ptica – obe grupe su prijavile poboljšanje dobrobiti. Međutim, radosna grupa je doživela najznačajnije poboljšanje, što sugeriše da je svest učesnika o pozitivnim emocijama tokom posmatranja ptica možda povećala koristi od aktivnosti.

Ali ptica može biti sjajna, ali i radosna. Istraživanja sugerišu da iskustvo strahopoštovanja prema prirodi može biti transformaciono za ljudsko blagostanje. „Uočavanje“ je suštinski aspekt strahopoštovanja. Uočavanje znači da je naša puna pažnja usmerena na ptice, a ne na nas same. Biti u prirodi i primećivati divlje životinje, dakle, zahteva od nas da se udubimo u aktivnost, koja može poboljšati mentalno i fizičko zdravlje.

Za razliku od stereotipa o „dosadnom ptičaru“, toliko popularnom na televiziji i filmu, posmatranje ptica nije dosadna, pasivna aktivnost. To je zanimljiva potraga koja osvaja um. Nedavno smo moj kolega i ja sproveli istraživanje o uticaju pčela na mentalno zdravlje pčelara i njihovih porodica.

Pronašli smo paralele između pčelara i posmatrača ptica: obojica su iskusili duboko angažovanje i dubok osećaj spokoja kroz sate posmatranja svog predmeta. Poput posmatrača ptica, pčelari mogu biti toliko zaokupljeni svojim zapažanjima da gube pojam o vremenu i okruženju, u potpunosti obavijeni dinamikom košnice. Ovo uranjanje pokreće psihološki tok ključan za sveukupno mentalno blagostanje.

Psihološki tok je stanje duboke apsorpcije u aktivnosti. Karakteriše ga intenzivna koncentracija, besprekorni osećaj uključenosti i osećaj majstorstva. Ovo mentalno stanje nije samo znak poboljšanih performansi, već je i ključ opšteg blagostanja. Često se to poredi sa „u zoni“, stanjem u kome se osećamo najbolje i nastupamo na svom vrhuncu.

Jedan od razloga što je posmatranje ptica tako dobro za nas je taj što može proizvesti ovo iskustvo psihološkog toka. Tvitchers postaju potpuno zaokupljeni identifikacijom vrsta ptica, dešifrovanjem njihovog ponašanja i posmatranjem njihovih postupaka. Ovo stanje protoka se pojavljuje organski, podstaknuto radoznalošću, povećanom koncentracijom i stalnim angažovanjem. Nakon što su „u toku“, posmatrači ptica mogu iskusiti navalu endorfina i dubok osećaj zadovoljstva i blagostanja.

Naša studija je otkrila snažnu vezu između pčelara i njihovih pčela, sličnu „pozitivnoj rezonanci“ — duboku emocionalnu i fiziološku vezu sa drugim živim bićem, koja često rezultira osećanjem radosti i zadovoljstva.

Ova rezonanca, otkrili smo, značajno podstiče sreću pčelara i opšte blagostanje, podstičući dubok osećaj harmonije kod pčelara i osećaj jedinstva sa pčelama. Posmatranje ptica moglo bi da promoviše slično iskustvo za posmatrače ptica.

Nedavna istraživanja o pčelarima i posmatračima ptica, dakle, potvrđuju moć terapija usmerenih na prirodu za poboljšanje mentalnog zdravlja. Dakle, zgrabite dvogled i zakoračite u prirodu za sesiju trzanja i poboljšanje blagostanja. Prihvatite putovanje i uživajte u svakom trenutku.