Pomenute Mlečni put i većina ljudi će vizualizovati veliku spiralnu galaksiju staru milijardama godina. Smatra se da je to galaksija koja se oblikovala milijardama godina nakon Velikog praska. Studije astronoma su otkrile da oko nas postoje odjeci ranijih vremena.
Tim astronoma sa MIT-a pronašao je tri drevne zvezde koje kruže oko oreola Mlečnog puta. Tim misli da su ove zvezde nastale kada je Univerzum bio star oko milijardu godina i da su nekada bile deo manje galaksije koju je progutao Mlečni put.
Mlečni put je naša matična galaksija u kojoj se nalazi ceo naš Sunčev sistem i oko 400 milijardi drugih zvezda. Meri 100.000 svetlosnih godina od jedne do druge strane i dom je skoro svega ostalog što možemo videti na nebu golim okom.
U vedroj mračnoj noći možemo videti kombinovanu svetlost svih zvezda u galaksiji koja formira divnu traku maglovite svetlosti koja se savija preko neba od horizonta do horizonta. Kada biste mogli da posmatrate Galaksiju spolja, njen široki oblik bi ličio na dva pečena jaja zalepljena leđa uz leđa.
Priča o otkriću nas vraća u 2022. godinu tokom novog kursa Observational Stellar Archaeologi na MIoT-u kada su studenti učili kako mogu da analiziraju drevne zvezde.
Zatim su ih primenili na zvezde koje još nisu analizirane. Radili su sa podacima sa 6,5 m Magelan-Glinenog teleskopa u opservatoriji Las Kampanas i tražili su zvezde koje su se formirale ubrzo nakon Velikog praska.
U ovom trenutku u evoluciji Univerzuma, uglavnom je postojao vodonik i helijum sa tragovima stroncijuma i barijuma. Tim je stoga tražio zvezde sa spektrima koji ukazuju na ove elemente.
Oni su izbrusili samo tri zvezdice koje su primećene 2013. i 2014. godine, ali nisu prethodno analizirane, tako da su bile odlična studija za studente.
Po završetku njihove analize (koja je trajala nekoliko stotina sati na računaru), tim je identifikovao da zvezde imaju veoma nizak nivo stroncijuma i barijuma kao što je predviđeno da su drevne zvezde.
Procenjuje se da su zvezde koje su proučavali nastale između 12 i 13 milijardi godina. Ono što nije bilo jasno je poreklo zvezda. Kako su se našli u Mlečnom putu s obzirom da je bio relativno nov i mlad.
Tim je odlučio da analizira orbitalne karakteristike zvezda da vidi kako se kreću. Sve zvezde su bile na različitim lokacijama kroz oreol Mlečnog puta i za sve se smatralo da su udaljene oko 30.000 svetlosnih godina od Zemlje.
Upoređujući kretanje sa podacima sa astrometrijskog satelita Gaia, otkrili su da se zvezde kreću u suprotnom smeru od većine drugih zvezda na Mlečnom putu. Ovo nazivamo retrogradnim kretanjem i sugeriše da su zvezde došle odnekud drugde, a da se nisu formirale sa Mlečnim putem.
Hemijski potpisi zvezda zajedno sa njihovim kretanjem daju snažan kredibilitet verovatnoći da ove drevne zvezde nisu poreklom iz Mlečnog puta.
Sada su razvili svoj pristup za identifikaciju drevnih zvezda, učenici žele da prošire svoju potragu kako bi videli da li se još neke mogu locirati.
Međutim, sa 400 milijardi zvezda u Mlečnom putu, potrebno je pronaći malo efikasniji metod.