Eksperti UN kažu da je Južni Sudan blizu obezbeđivanja zajma od 13 milijardi dolara od kompanije iz UAE

Eksperti UN kažu da je Južni Sudan blizu obezbeđivanja zajma od 13 milijardi dolara od kompanije iz UAE

Eksperti Ujedinjenih nacija kažu da je Južni Sudan blizu obezbeđivanja zajma od 13 milijardi dolara od kompanije u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, uprkos poteškoćama ove naftom bogate zemlje u upravljanju dugovima podržanim njenim rezervama nafte.

Ekspertski panel je u izveštaju Savetu bezbednosti UN rekao da dokumenti o zajmu koje su videli ukazuju na to da bi sporazum sa kompanijom, Odeljenjem za projekte Hamada Bin Kalife, bio najveći kredit u Južnom Sudanu ikada podržan naftom.

Stručnjaci, koji prate embargo na oružje Južnom Sudanu, rekli su u naftnom delu izveštaja koji je ove nedelje dobio Asošiejted pres da bi „servisiranje ovog zajma verovatno vezalo većinu prihoda Južnog Sudana (na) mnogo godina, u zavisnosti od nafte cene.”

Odeljenje za projekte Hamada Bin Kalife, registrovano u Dubaiju, nema naveden broj telefona i njegova veb lokacija ne radi. Adresa e-pošte povezana sa kompanijom je vraćena. Misija UAE pri Ujedinjenim nacijama odbila je da komentariše, rekavši da je Hamad privatna kompanija.

Južni Sudan je stekao nezavisnost od Sudana 2011. godine nakon decenija građanskog rata koji je koštao milione života, a nafta je okosnica ekonomije mlade nacije.

Ubrzo nakon nezavisnosti, Južni Sudan je vodio sopstveni građanski rat od 2013. do 2018. godine, kada su rivalski predsednik Salva Kiir i potpredsednik Riek Mačar potpisali sporazum o podeli vlasti i formirali koalicionu vladu. Južni Sudan je pod pritiskom Sjedinjenih Država i drugih nacija da brže sprovede mirovni sporazum iz 2018. kojim je okončan građanski rat i pripremi se za izbore.

Prema najnovijem ažuriranju američke Uprave za energetske informacije, Južni Sudan je proizvodio u proseku oko 149.000 barela tečnog goriva dnevno u 2023. Zemlja bez izlaza na more koristi naftovode Sudana da prebacuje naftu u Port Sudan za isporuku na svetska tržišta u dogovoru sa Sudanska vlada, koja izdvaja 23 dolara po barelu kao tranzitne naknade za izvoz nafte.

Južnosudanski ministar informisanja Majkl Makuei Luet rekao je novinarima u februaru da su spoljni faktori, uključujući građanski rat koji još uvek besni u Sudanu, naštetili izvozu nafte iz Južnog Sudana. Takođe je rekao da naftne bušotine, koje su bile preplavljene velikim poplavama tokom protekle kišne sezone, još nisu u potpunosti operativne.

Odeljak o nafti u izveštaju stručnjaka kaže da dokumenti za zajam kompanije UAE, koji je između decembra i februara potpisao ministar finansija Južnog Sudana, ukazuju na to da je zajam podeljen na tranše.

Prema dokumentima, oko 70 odsto kredita biće dodeljeno infrastrukturnim projektima, sa prvom uplatom većom od 5 milijardi dolara, saopštio je panel. Nakon trogodišnjeg grejs perioda, „zajam će biti obezbeđen za isporuku sirove nafte na period do 17 godina“.

Komisija eksperata postavila je ozbiljna pitanja o dugovanjima Južnog Sudana baziranim na nafti.

Južni Sudan je izgubio slučaj u Međunarodnom centru za rešavanje investicionih sporova zbog zajma od 700 miliona dolara koji je dobio od Katarske nacionalne banke 2012.

Kada je veće pisalo svoj izveštaj, Tribunal nije doneo odluku o tome koliko će vlada morati da plati, ali Sudan Tribjun je u nedelju izvestio da je Južnom Sudanu naloženo da plati više od milijardu dolara.

Panel eksperata je rekao da je takođe potvrdio da vlada duguje 151,97 miliona dolara Istočnoj i Južnoafričkoj trgovinskoj i razvojnoj banci na osnovu prethodnog sporazuma vezanog za naftu.

Južni Sudan je trebalo da održi izbore pre februara 2023, ali je taj raspored pomeren prošlog avgusta na decembar 2024.

Početkom aprila, predsednik Južnog Sudana upozorio je zakonodavce „da se ne drže vlasti samo nekoliko nedelja nakon što je njegov bivši rival koji je postao zamenik predložio dalje odlaganje izbora.

Panel stručnjaka rekao je da bi to bila „značajna prekretnica“ i upozorio da liderima zemlje nedostaje vremena „kako bi osigurali da različita očekivanja ne podstaknu dalje tenzije i sukobe“.

Eksperti su takođe primetili humanitarnu krizu Južnog Sudana. u kojoj je, kako se procenjuje, za 9 miliona od 12,5 miliona ljudi u zemlji potrebna zaštita i humanitarna pomoć, prema UN. Zemlja je takođe zabeležila porast broja izbeglica koje beže od rata u susednom Sudanu, što dodatno komplikuje humanitarnu pomoć onima koji su pogođeni Južnom Unutrašnji sukob Sudana.