Studija sugeriše da zagađenje vazduha podstiče upalu u mozgu, ubrzavajući posledice za demenciju

Studija sugeriše da zagađenje vazduha podstiče upalu u mozgu, ubrzavajući posledice za demenciju

Rezultati nove studije sugerišu da dugotrajno izlaganje zagađenju vazduha dovodi do povećanog rizika od demencije u Danskoj.

„Nalazimo i na asocijacije na buku, ali izgleda da se to objašnjava pre svega zagađenjem vazduha. Naša studija je u skladu sa rastućim međunarodnim saznanjima o ovoj temi“, kaže profesorka na Katedri za zdravlje životne sredine Zorana Jovanović Andersen.

Ovo je važan nalaz koji dodaje da zagađenje vazduha, osim dobro poznatih efekata na respiratorni i kardiovaskularni sistem, takođe ima veliki uticaj na naš mozak, promovišući upalu u mozgu, ubrzavajući kognitivni pad i povećavajući rizik od demencije.

„Ovo je prva studija u Danskoj koja pokazuje vezu između zagađenja vazduha i demencije. Iako nivoi zagađenja vazduha u Danskoj opadaju i relativno su niski, u poređenju sa ostatkom Evrope i sveta, ova studija pokazuje da još uvek postoje značajni i zabrinjavajući uticaji na zdravlje koji zahtevaju više akcija i politika ka smanjenju zagađenja vazduha.“

„Pošto ćemo živeti duže, a sve više i više ljudi će imati dijagnozu demencije, ovo otkriće je važno jer nudi priliku da sprečimo nove slučajeve demencije i obezbedimo zdravije starenje, čišćenjem vazduha koji udišemo“, kaže Andersen.

Studija je pratila kohortu medicinskih sestara tokom 27 godina, od 1993. do 2020. godine.

„Ovo je međunarodno jedinstveno i neophodno u pogledu razvoja demencije koji može da potraje mnogo godina. Drugo, procenjeno je zagađenje vazduha za svakog učesnika za ukupno 41 godinu (od 1979. do 2020. godine), što je takođe neverovatno. Treće, imali smo opširne detalje o načinu života učesnika i socio-ekonomiji i svi naši rezultati ih uzimaju u obzir.“

„Novina ove studije su veoma detaljni i tačni podaci koje smo koristili“, kaže istraživač-saradnik iz Odeljenja za zdravlje životne sredine Stefan Tufije.

„Medicinske sestre sa većom fizičkom aktivnošću imale su manji rizik od demencije kada su bile izložene zagađenju vazduha u poređenju sa medicinskim sestrama sa manjom fizičkom aktivnošću. Ovo ukazuje da bi fizička aktivnost mogla da ublaži štetne efekte zagađenja vazduha na kognitivni pad i rizik od demencije“, kaže Tufijer.