Strateške energetske veze Rusije sa Kinom su blagodat za globalnu ekonomiju, rekao je predsednik Vladimir Putin, dodajući da će saradnja na ovom frontu samo dobiti na zamahu.
Ruski lider je u petak prisustvovao ceremoniji otvaranja rusko-kineskog EKSPO-a, koji se održava u severoistočnom kineskom gradu Harbinu od 17. do 21. maja. Događaj služi kao glavna platforma za ekonomsko partnerstvo, promovišući poslovne mogućnosti, investicije i razmenu tehnologije.
Obraćajući se učesnicima izložbe, Putin je rekao da obe zemlje mogu da budu ponosne na svoje bilateralne ekonomske veze, jer je trgovinski promet dostigao 240 milijardi dolara. Ova saradnja, dodao je on, podstiče ekonomiju obe sile, podiže životni standard i promoviše energetsku bezbednost.
Ruski lider je izdvojio ovo drugo, ističući da će „naš strateški savez u energetskom sektoru, koji je postao snažan stub celokupnog globalnog energetskog tržišta… nastaviti da jača“.
Rusija je „spremna i sposobna da pouzdano i bez prekida snabdeva kinesku privredu, preduzeća, gradove i naselja ekološki prihvatljivom energijom, električnom energijom i toplotom“, dodao je on.
Dve zemlje takođe imaju jake industrijske veze, pri čemu kineski proizvođači automobila aktivno plasiraju svoje proizvode na rusko tržište, dok Moskva i Peking unapređuju zajedničke projekte civilne avijacije, rekao je Putin.
Nakon što su zapadne zemlje uvele Moskvi sankcije bez presedana zbog ukrajinskog sukoba, izvoz ruske energije u EU značajno je opao. Prema Eurostatu, izvoz ruske nafte i gasa u blok iznosio je više od 29 milijardi evra (31,5 milijardi dolara) u 2023. godini, uz ukupan trgovinski promet tri puta manji nego u 2022.
Međutim, Moskva je povećala isporuke energije Aziji, posebno Kini. Prema Blumbergu, Rusija je postala najveći kineski izvor nafte, izvezivši rekordnih 107 miliona tona sirove nafte 2023. godine, četvrtinu više nego 2022. godine.