Tehnike potpomognute oplodnje (ART) kod mladih žena sa genima visokog rizika koje su preživele rak dojke ne povećavaju rizik od ponovnog pojavljivanja raka niti negativno utiču na trudnoću i bebe, pokazuju rezultati globalne studije objavljene na ESMO Breast Cancer 2024. Istraživanje je objavljeno u časopisu Annals of Oncology.
„Ova studija pruža prvi dokaz da je upotreba procedura za plodnost bezbedna kod mladih žena sa patogenim/verovatnim patogenim varijantama BRCA1 ili BRCA2 gena za zametnu liniju, za koje se zna da povećavaju rizik od razvoja raka dojke i drugih karcinoma“, rekao je Matteo Lambertini, Vanredni profesor i konsultant za medicinsku onkologiju na Univerzitetu u Genovi i IRCCS Policlinico San Martino Hospital, Genova, Italija, koji će predstaviti studiju.
„Rezultati pružaju uverljive dokaze za ove žene i njihove lekare koje treba da razmotre kada razgovaraju o rizicima i prednostima upotrebe ART-a da bi sačuvali svoje šanse da imaju bebu nakon završetka terapije protiv raka“, sugeriše on.
Plodnost je glavna briga za žene koje obole od raka dojke u mladosti pre nego što su dobile decu, jer lečenje može zaustaviti rad jajnika i pokrenuti menopauzu. Jedan od načina na koji žena može da sačuva svoju plodnost je zamrzavanje oocita (jajnih ćelija) ili embriona pre početka lečenja raka dojke. Ove tehnike uglavnom uključuju upotrebu lekova za plodnost da stimulišu jajnike da proizvode jajne ćelije, ali to povećava nivoe hormona estrogena.
„Ranije smo bili zabrinuti da povećanje nivoa hormona za tehnike očuvanja plodnosti pre početka lečenja karcinoma dojke može povećati rizik od ponovnog pojavljivanja raka u budućnosti. Bilo je još više zabrinutosti kod žena sa patogenim varijantama u BRCA genima zbog njihovog povećanog rizika raka dojke i drugih karcinoma, tako da se o strategijama za očuvanje plodnosti često nije ni razgovaralo sa ovim pacijentima“, objasnio je Lambertini.
„Ovo je bio glavni razlog za našu studiju: da pružimo dokaze o tome da li su tretmani za plodnost bezbedni kod pacijenata sa rakom dojke i, posebno kod onih sa patogenim varijantama u BRCA genima, ili ne.
„U svetlu ovih rezultata, sada kada savetujemo mladu ženu sa rakom dojke koja ima takve varijante, možemo bezbedno da razgovaramo o upotrebi očuvanja plodnosti pre početka lečenja, bez veće brige“, dodao je Lambertini, predlažući da će ovi nalazi imati odmah implikacije za kliničku praksu.
Nova studija analizirala je podatke za skoro 5000 žena sa BRCA1/2 patogenim varijantama kojima je dijagnostikovan rak dojke starosti 40 godina ili mlađi u 78 centara za rak širom sveta između 2000. i 2020. Istraživači su uporedili rizik od ponovnog pojave raka dojke u 107 od njih. žene koje su imale trudnoću koristeći ART sa 436 koje su zatrudnele prirodnim putem.
Rezultati nisu pokazali značajnu razliku u recidivu raka dojke kod žena koje su bile podvrgnute ART-u u poređenju sa onima koje imaju bebu bez ART-a nakon što su ih pratili u proseku nešto više od pet godina nakon začeća. Studija takođe nije pokazala statistički značajne razlike u komplikacijama u trudnoći, iako su žene koje su zatrudnele sa ART-om imale više pobačaja i manje indukovanih abortusa od onih koje su zatrudnele prirodnim putem ili kod beba koje su rodile ove žene.
„Glavna poruka ove studije je da ne postoji povećan rizik od ponovnog pojavljivanja raka dojke sa tehnikama asistirane reprodukcije kod mladih žena sa BRCA patogenim varijantama koje imaju trudnoću nakon raka dojke. Takođe smo otkrili da su ove procedure bezbedne za bebu : trudnoća uz upotrebu procedura za plodnost ne povećava rizik od komplikacija“, rekao je Lambertini.
On je priznao da se broj žena u studijskim grupama može činiti malim, ali je istakao da se samo 5-6% svih slučajeva raka dojke javlja kod mladih žena mlađih od 40 godina i da, od toga, oko jedna od šest ima BRCA patogene varijante . „Okupili smo centre iz celog sveta kako bismo prikupili podatke o ovoj jedinstvenoj grupi pacijenata“, objasnio je on.
„Ovi nalazi daju zaista ohrabrujuće informacije za ovu podgrupu mladih pacijenata obolelih od raka dojke“, složila se Ann Partridge, profesorka medicine na Harvardskoj medicinskoj školi i potpredsednica medicinske onkologije na Institutu za rak Dana-Farber i Brigham and Vomen’s Hospital, Boston, SAD. , koautor studije.
Ona je dodala: „Uvek brinemo malo više o pacijentima sa BRCA patogenim varijantama, jer ne samo da imaju rizik od recidiva kao i svi pacijenti sa rakom dojke, već imaju i veći rizik od novog raka koji nije povezan sa prvobitnim karcinom dojke.“
Dr Partridge smatra da studija pruža veoma korisne informacije za lekare o kojima mogu da razgovaraju sa mladim ženama sa ranim rakom dojke i BRCA1/2 varijantama kako bi im pomogla da donesu odluke o lečenju plodnosti. „Ovi novi podaci pružaju uverljive dokaze da se nastojanje da se očuva plodnost pre nego što se podvrgne lečenju raka dojke ili upotrebe proizvoda za očuvanje plodnosti (jaja ili embriona) ili podvrgava očuvanju plodnosti nakon što je preživeo rak dojke, sve izgleda bezbedno sa stanovišta raka i u smislu ishod bebe“, rekla je ona.
Dr Partridž je dodao da postoji dodatni razlog zašto mlade žene sa BRCA1/2 karcinomom dojke možda žele da koriste ART, pored prevazilaženja neplodnosti. Ona je rekla: „Ove žene bi možda želele da koriste ART za genetsku dijagnozu pre implantacije kako bi odabrali embrione koji ne nose iste rizične gene kako bi izbegle prenošenje potencijalnog rizika od naslednog raka dojke na sledeću generaciju.“