Skrining raka prostate: Duži intervali skrininga su bezbedni sa niskim osnovnim antigenom specifičnim za prostatu

Skrining raka prostate: Duži intervali skrininga su bezbedni sa niskim osnovnim antigenom specifičnim za prostatu

Strategije skrininga za rak prostate prilagođene riziku treba da pomognu da se manje muškaraca testira nepotrebno često. Prema mišljenju stručnjaka, ovo može da smanji preteranu dijagnozu i prekomerno lečenje, što može prouzrokovati više štete nego koristi.

U tom cilju, PROBASE, populacijska, randomizovana studija skrininga raka prostate, dizajnirana je da istraži efikasnost skrininga PSA prilagođenog riziku počevši od 45 ili 50 godina. PROBASE se sprovodi u univerzitetskim bolnicama u Dizeldorfu, Hanoveru, Minhenu (TU) i Hajdelbergu, a koordinira Nemački centar za istraživanje raka (DKFZ).

Nalazi su objavljeni u časopisu Evropska urologija.

Kod polovine učesnika studije, PROBASE studija A, vrednost PSA je određena odmah po regrutovanju. Na osnovu ovog PSA osnovnog testa, učesnici su podeljeni u grupe sa niskim (<1,5 ng/ml krvi), srednjim (1,5 do 2,99 ng/ml) ili visokim (≥3 ng/ml) rizikom.

Učesnicima koji su klasifikovani u grupu visokog rizika preporučena je biopsija prostate pod kontrolom MRI radi dalje dijagnostike. Za muškarce čije su početne vrednosti PSA bile u niskom ili srednjem opsegu, ponavljani PSA testovi su zakazani svakih pet ili dve godine.

Od više od 20.000 učesnika koji su prvobitno bili klasifikovani u grupu niskog rizika, 14.248 je sada prošlo drugi PSA test u dobi od 50 godina. Tim oko prvog autora Agne Krilaviciute sada je izračunao da je samo 0,45% ovih muškaraca (64 učesnici) su imali visoke nivoe PSA (preko 3 ng/ml) i upućeni su na MRI i biopsiju. I samo kod 9 od 14.248 muškaraca dijagnostikovan je rak prostate nakon pet godina – što odgovara 0,06% početne grupe.

Smernice Evropskog udruženja urologa (EAU) preporučuju strategiju skrininga prilagođenu riziku za muškarce na osnovu osnovne vrednosti PSA. Muškarci sa PSA vrednošću preko 1 ng/ml trenutno su klasifikovani kao rizični. Preporučuje se da prođu kontrolni pregled svake dve godine.

Osnovna vrednost PSA za 71% učesnika PROBASE je ispod granice od 1 ng/ml. Nasuprot tome, 89% učesnika studije pada ispod granice od 1,5 ng/ml.

Vođa studije PROBASE Peter Albers, šef odeljenja na DKFZ i direktor odeljenja za urologiju Univerzitetske bolnice u Dizeldorfu, objašnjava: „Ako podignemo granicu niskog rizika sa 1 ng/ml na 1,5 ng/ml, mogli bismo dati 20 % više muškaraca u našoj studijskoj grupi duži interval između testova. Veoma mali broj obolelih od raka prostate bi imao koristi od takve promene.

Albers takođe ističe: „PROBASE još nije završen. Možda ćemo otkriti da je čak i duži interval skrininga od pet godina moguć bez dodatnog rizika.“