Rak debelog creva se razlikuje od pacijenta do pacijenta. Zbog toga naučnici traže karakteristične tumorske markere koji im omogućavaju da daju predviđanja o verovatnom odgovoru na određene terapije i individualnoj prognozi. Cilj je da se identifikuju podtipovi kolorektalnog karcinoma tako da se oni mogu lečiti na prilagođen način. Dva informativna markera su mikrosatelitska nestabilnost (MSI) i limfociti koji infiltriraju tumor (TIL). Kao što su istraživači iz Nemačkog centra za istraživanje raka (DKFZ) pokazali, ima smisla kombinovati ova dva markera.
„MSI i TIL su utvrđeni biomarkeri kod kolorektalnog karcinoma. Pitanje je: da li je moguće napraviti još diferenciranija predviđanja kombinovanjem ova dva markera? Istražili smo ovo pitanje kombinujući sve dostupne studije i zajedno ih procenjujući.
„Rezultat ove meta-analize sugeriše da je sistem klasifikacije koji zajedno beleži MSI i TIL pogodan za optimizaciju prognostičke procene ranog stadijuma kolorektalnog karcinoma“, kaže istraživač DKFZ-a Majkl Hofmajster, poslednji autor meta-analize.
Nestabilnost mikrosatelita – šta to znači? Mikrosateliti su kratke DNK sekvence u genomu koje se ponavljaju stotine puta i posebno su podložne greškama pri kopiranju genetskih informacija. Ćelije mogu popraviti takve greške neusklađenosti. Međutim, ako sistem za popravku ne funkcioniše ispravno, greške neusklađenosti se akumuliraju i dužina mikrosatelita se menja. Ovo je poznato kao mikrosatelitska nestabilnost (MSI).
Kod kolorektalnog karcinoma, testiranje tumorskog tkiva na MSI je informativno jer tumori u ranim stadijumima (bez metastaza) sa visokom mikrosatelitnom nestabilnošću (MSI-H) imaju bolju prognozu od kolorektalnog karcinoma sa stabilnošću mikrosatelita (MSS). Ovo je važno za planiranje terapije.
Konkretno, MSI-H tumori se mogu dobro lečiti savremenim imunoterapeuticima – takozvanim inhibitorima kontrolnih tačaka – dok MSS tumori slabije reaguju na ove lekove. S druge strane, postoje i terapije za koje se pokazalo da imaju mali efekat na MSI tumore. Stoga se testiranje na MSI sada rutinski koristi kod kolorektalnog karcinoma kako bi se pronašla najbolja moguća terapija za pojedinačnog pacijenta.
Prema prvom autoru Durgesh Vankhedeu, meta-analiza koja je sada predstavljena govori u prilog daljem razlikovanju MSI podtipa u zavisnosti od toga da li su limfociti migrirali u tumorsko tkivo ili ne. Limfociti su imune ćelije koje igraju centralnu ulogu u odbrani od raka. Prisustvo imunih ćelija u tumorskom tkivu pokazalo se – kako se očekivalo – prognostički povoljnim.
„Sada smo želeli da znamo da li ćemo dobiti dodatne informacije kombinovanjem MSI i TIL. Već postoji niz studija koje su istraživale ovo pitanje, ali je značaj ovih ispitivanja bio ograničen, uglavnom zbog malog broja slučajeva. stoga je kombinovao 21 studiju sa ukupno oko 14.000 pacijenata i uspeo je da napravi razliku između četiri podtipa sa različitim prognozama na osnovu ovog obimnog materijala“, objašnjava Hofmajster.
Bolesnici sa kolorektalnim karcinomom čiji su tumori imali visoku mikrosatelitnu nestabilnost i veliki broj infiltrirajućih limfocita (MSI/TIL-H) imali su najbolju prognozu. Pacijenti sa ovom kombinacijom markera ukupno su živeli duže i duže su živeli bez bolesti. Mikrosatelitska stabilnost plus infiltracija limfocita (MSS/TIL-H) se pokazala kao druga najpovoljnija konstelacija.
Nasuprot tome, pacijenti sa malo ili bez imunih ćelija pronađenih u tumorskom tkivu imali su relativno lošu prognozu, iako je prognoza u velikoj meri bila nezavisna od mikrosatelitnog statusa. To znači da su podtipovi MSI/TIL-L i MSS/TIL-L imali slično loš ishod lečenja.
„Meta-analiza sugeriše da kombinovano MSI/TIL testiranje može biti superiornije od izolovanog testiranja za MSI u rutinskoj dijagnostici“, kaže Hofmajster.
Vankhed dodaje: „U isto vreme, treba započeti dugoročne studije kako bi se procenio značaj ove kombinacije markera u pogledu šansi za uspeh adjuvantne hemoterapije u ranim stadijumima kolorektalnog karcinoma.
U komentaru meta-analize u časopisu The Lancet Gastroenterology & Hepatology stoji: „Integracija MSI-TIL procene bi mogla da predstavlja korak napred u personalizovanim strategijama lečenja.“