Inhibitori protonske pumpe (PPI), specifična klasa antacidnih lekova, su među najčešće korišćenim lekovima od svih. Često se propisuju mnogim grupama pacijenata, uključujući i one sa reumatizmom. PPI se koriste za sprečavanje stomačnih problema koji mogu nastati zbog uzimanja određenih antiinflamatornih lekova.
Ali ova praksa bi mogla imati negativne efekte na zdravlje kostiju: kao što pokazuje studija Charite—Universitatsmedizin Berlin, uzimanje PPI, posebno istovremeno sa kortizonom, povezano je sa povećanim rizikom od osteoporoze. Studija je sada objavljena u časopisu Zbornik radova klinike Mejo.
Lekari u Nemačkoj prepisali su oko 3,8 milijardi dnevnih doza inhibitora protonske pumpe 2022. godine, prema najnovijem zvaničnom nemačkom izveštaju o prepisivanju lekova. IPP kao što su pantoprazol i omeprazol inhibiraju proizvodnju želudačne kiseline. Prvenstveno su namenjeni za lečenje čira na želucu ili krvarenja, ali se koriste i preventivno.
Mnogim pacijentima sa reumatoidnim artritisom, takođe poznatim kao reumatizam, prepisuju se IPP u određenim okolnostima kada se leče glukokortikoidima („kortizon“) kako bi se sprečila upala sluznice želuca. Neki uzimaju PPI čak i bez konsultacije sa svojim lekarom za lečenje stanja kao što su žgaravica ili drugi problemi sa želucem. Ovi lekovi su dostupni u slobodnoj prodaji do određene doze.
Međutim, studije različitih bolesti pokazale su da uzimanje PPI može doprineti razvoju osteoporoze (gubitak mineralne gustine kostiju). Pored toga, kortizon koji se često koristi istovremeno u reumatologiji takođe može da oslabi kosti.
„Zato smo se pitali da li će PPI dodatno povećati rizik od osteoporoze i kod naših pacijenata sa reumatizmom“, objašnjava dr Andriko Palmovski, prvi autor studije i lekar i naučni saradnik u Charite-u.
Da bi saznali, on i prof. Frank Buttgereit su se udružili sa drugim kolegama iz Šaritea, Sjedinjenih Država i Danske kako bi proučili zdravlje kostiju oko 1.500 pacijenata sa inflamatornim reumatskim stanjima. Otprilike polovina njih svakodnevno je uzimala inhibitore protonske pumpe. Istraživači su analizirali mineralnu gustinu kostiju i mikroarhitekturu kostiju. Smanjena gustina kostiju i promene u mikroarhitekturi ukazuju na osteoporozu.
Tim je otkrio da su pacijenti koji su uzimali PPI u stvari imali znatno nižu gustinu kostiju od onih koji nisu. Korelacija je ostala čak i nakon kontrole faktora kao što su starost i potrošnja nikotina. Efekat je posebno bio primetan kod pacijenata koji su uzimali IPP zajedno sa preparatima kortizona sa dnevnom dozom od najmanje 7,5 mg. Nasuprot tome, nije bilo relevantnih štetnih efekata na mikroarhitekturu kostiju.
„Naši nalazi sugerišu da PPI dovode do gubitka mineralne gustine kostiju kod pacijenata sa reumatoidnim artritisom“, kaže Palmovski. Ovo dovodi do otprilike 25% većeg rizika od preloma pršljenova.
Autori studije veruju da njihove kolege lekari imaju posebnu dužnost u svetlu njihovih nalaza. „Lekari treba pažljivo da razmotre svoje razloge za propisivanje PPI i razgovaraju o prednostima i potencijalnim rizicima sa pacijentima – posebno ako se kortizon propisuje u isto vreme“, zaključuju oni.
Legitimni razlozi za propisivanje PPI uključuju faktore rizika koji bi mogli doprineti nastanku čira na želucu. Ti faktori uključuju stvari poput uzimanja kortizona istovremeno sa nesteroidnim antiinflamatornim lekovima (NSAID) koji se koriste za lečenje reumatizma, kao što su ibuprofen, diklofenak, pa čak i aspirin.
Nasuprot tome, oni koji uzimaju kortizon sami bez drugih faktora rizika ne zahtevaju antacide – to je prema zvaničnim nemačkim medicinskim smernicama o lekovima na recept za pacijente sa višestrukim zdravstvenim stanjima.
„Ako je uzimanje oba u isto vreme neizbežno, suplementi koji sadrže vitamin D i kalcijum mogu pomoći u očuvanju zdravlja kostiju“, objašnjava Palmovski. Ako se planira dugotrajno lečenje kortizonom, možda će biti potrebno redovno meriti gustinu kostiju, pa čak i davati posebne lekove za osteoporozu. Pacijenti i lekari treba da se zajedno konsultuju kako bi odlučili koje mere imaju najviše smisla u konkretnom slučaju.