Pandemija COVID-19 promenila je život na mnogo načina, uključujući zaustavljanje skoro svih komercijalnih letova. Na međunarodnom aerodromu u Torontu Pirson, saobraćaj aviona je opao za 80 odsto u prvih nekoliko meseci zatvaranja. Za obližnju grupu istraživača ovo je predstavljalo jedinstvenu priliku.
Julia Jovanović je predstavila rezultate istraživanja o buci i uznemirenosti aviona tokom ere pandemije na zajedničkom sastanku Američkog akustičkog društva i Kanadskog akustičkog udruženja, koji je održan od 13. do 17. maja u Centru Šou u centru Otave, Ontario, Kanada.
„Dugi niz godina istraživači poput mene pokušavaju da procene uticaje buke aviona na zajednice oko aerodroma, posebno u smislu smetnji“, rekla je Jovanović. „Ograničenja putovanja zbog COVID-a i rezultirajuće kontinuirano smanjenje buke dali su nam priliku bez presedana da testiramo korelaciju između buke i uznemiravanja.
Početkom 2020. godine, istraživačka grupa NVH-SK sa Univerziteta u Vindzoru anketirala je stanovnike koji žive oko aerodroma kako bi procenila kako se nivo njihove uznemirenosti menja sa smanjenjem buke. Dodatno istraživanje iz 2021. godine pružilo je još više podataka za istraživače, a prema Jovanovićevim rečima, oni ističu nedostatke u alatima koje vlasti koriste za procenu i upravljanje uticajem buke aviona na zajednice.
„Industrija se predugo pogrešno oslanjala na pritužbe na buku kao na zamensku meru za uznemiravanje“, rekla je Jovanović. „Ova istraživanja pokazuju da su pritužbe i uznemirenost različite pojave, koje pokreću različiti mehanizmi. Samo uznemiravanje ima dokazanu korelaciju sa ukupnim nivoima buke.“
Prema njihovim podacima, dok su žalbe na buku u celini pale tokom pandemije, mnogi ljudi koji su slali te žalbe nastavili su da to čine, a u nekim oblastima je čak zabeležen porast pritužbi. Ovo pokazuje potrebu za prikupljanjem podataka iz ankete o uznemiravanju, što su kanadske vlasti koje su nadgledale vazdušni transport oklevale da urade.
„Iako metrika smetnji izaziva mnogo kritika zbog svoje subjektivne prirode, ona i dalje ukazuje na ukupan efekat buke aviona na pojedince i rezultirajuće moguće dugoročne uticaje na zdravlje“, rekla je Jovanović. „Ove vrste istraživanja se sprovode u većini razvijenih zemalja na redovnoj osnovi. Koliko nam je poznato, nismo svesni bilo kakvih sličnih napora na bilo kom drugom kanadskom aerodromu.“
Jovanović i njene kolege se nadaju da će ovi rezultati podstaći regulatorne agencije da prikupe bolje podatke i da ih koriste za razvoj ažuriranih standarda i smernica za zaštitu javnosti od buke aviona i zaštitu budućnosti aerodromskih operacija od kontinuiranog zadiranja u stanove.
„Anketu bi trebalo ponoviti na svim aerodromima u našoj zemlji kako bi se dobila tačna predstava o efektima buke aviona na kanadske zajednice i ažurirale veoma zastarele smernice Transporta Kanade za upravljanje bukom aviona“, rekla je Jovanović.