EU je u četvrtak otvorila zvaničnu istragu o Fejsbuku i Instagramu zbog sumnje da platforme u vlasništvu Mete izazivaju zavisnost kod dece.
Istraga je pod ogromnim zakonom poznatim kao Zakon o digitalnim uslugama (DSA) koji primorava najveće svetske tehnološke kompanije da učine više da zaštite evropske korisnike na mreži i suzbijaju ilegalni sadržaj.
To je druga istraga protiv Mete. Raniji je pokrenula Evropska unija prošlog meseca zbog straha da Facebook i Instagram ne uspevaju da se suprotstave dezinformacijama.
„Nismo ubeđeni da je učinila dovoljno da ispuni obaveze DSA za ublažavanje rizika od negativnih efekata po fizičko i mentalno zdravlje mladih Evropljana“, rekao je komesar EU za unutrašnje tržište Tijeri Breton.
„Ne štedimo napore da zaštitimo našu decu“, dodao je on.
Portparol kompanije Meta branio je napore kompanije da zaštiti mlade korisnike.
„Želimo da mladi ljudi imaju bezbedna iskustva na mreži koja odgovaraju uzrastu i da su proveli deceniju razvijajući više od 50 alata i politika dizajniranih da ih zaštite“, rekao je portparol.
„Ovo je izazov sa kojim se suočava cela industrija i radujemo se što ćemo podeliti detalje našeg rada sa Evropskom komisijom.
U saopštenju od četvrtka, Evropska komisija, tehnološki regulator EU, rekla je da sumnja da sistemi platformi „mogu stimulisati zavisnost od ponašanja kod dece“.
Još jedno pitanje koje je komisija pokrenula je takozvani efekat „zečje rupe“—koji se javlja kada se korisnici hrane povezanim sadržajem zasnovanim na algoritmu, što u nekim slučajevima dovodi do ekstremnijeg sadržaja.
Komisija je takođe zabrinuta da Metini alati za verifikaciju starosti možda neće biti efikasni.
DSA ima stroga pravila za zaštitu dece i osiguranje njihove privatnosti i bezbednosti na mreži, a EU se plaši da Meta možda neće učiniti dovoljno da ispuni ove obaveze.
EU je u saopštenju istakla da „otvaranje formalnog postupka ne prejudicira njegov ishod“.
Ne postoji rok za završetak sonde.
DSA se nalazi u moćnoj pravnoj oružarnici EU da obuzda veliku tehnologiju.
Fejsbuk i Instagram su među 23 „veoma velike“ onlajn platforme koje moraju da budu u skladu sa DSA ili rizikuju novčane kazne koje bi mogle dostići i do šest odsto globalnog prometa platforme, ili čak zabranu za ozbiljna i ponovljena kršenja.
Druge platforme koje su uhvaćene u DSA kontroli uključuju Snapchat, TikTok i YouTube.
Brisel je pokrenuo talas istraga, ukazujući onlajn gigantima na ozbiljnost situacije.
Komisija je u februaru započela istragu TikTok-a, koji je u vlasništvu kineske firme Bitedance, pod sumnjom da veoma popularna aplikacija za deljenje videa možda ne čini dovoljno za rešavanje negativnih uticaja na mlade ljude.
EU je takođe primorala TikTok da suspenduje šeme nagrađivanja svoje spinoff Lite aplikacije u aprilu nakon što je upozorila da bi njena „zavisna“ priroda mogla da rizikuje ozbiljnu štetu po mentalno zdravlje korisnika.
Druge istrage su usmerene na kineskog onlajn prodavca Aliekspres i platformu društvenih medija Ks, koja je u vlasništvu tehnološkog milijardera Elona Maska i koja se nekada zvala Tviter.
Delokrug DSA je širok i takođe prisiljava platforme za digitalnu kupovinu kao što su AliEkpress i Amazon da učine više u borbi protiv prodaje lažne i ilegalne robe na mreži.