Uvećani aksilarni čvorovi na mamografima za skrining mogu predvideti rizik od kardiovaskularnih bolesti (KVB), prema studiji predstavljenoj na godišnjem sastanku Američkog društva za rendgenske zrake, održanom od 5. do 9. maja u Bostonu.
Jessica Rubino, MD, iz medicinskog centra Dartmouth Hitchcock u Libanu, Nev Hampshire, i kolege su koristili podatke elektronske medicinske dokumentacije od 907 žena (uzrasta od 40 do 75 godina) bez poznate koronarne arterijske bolesti koje su imale rutinski skrining mamograf i kardiovaskularne faktore rizika. u roku od jedne godine od indeksnog mamografa (2011. do 2012.).
Istraživači su otkrili da je 19,1 odsto žena imalo masno uvećane čvorove (>20 mm dužine zbog proširenog masnog hiluma). Žene sa masnim uvećanim čvorovima imale su visok rizik od KVB definisan objedinjenom kohortnom jednačinom (>7,5 procenata verovatnoće velikih neželjenih kardiovaskularnih događaja [MACE] u roku od 10 godina; odnos šanse [OR], 2,6; 95 procenata intervala poverenja [CI], 1,5 do 4,2), kao i veća prevalencija dijabetesa tipa 2 (OR, 4,0; 95 procenata CI, 2,1 do 7,7) i hipertenzije (OR, 2,5; 95 procenata CI, 1,6 do 4,0).
Takođe je primećena povezanost između čvorova sa uvećanim mastima i trenda ka većem riziku za MACE (OR, 1,7; 95 procenata CI, 0,9 do 3,1) i holesterola lipoproteina niske gustine (OR, 1,4; 95 procenata CI, 0,9 do 2.1).
„Uključivanje čvorova uvećanih sa masnoćom u modele rizika od KVB ima potencijal da poboljša stratifikaciju rizika od KVB bez dodatnih troškova ili dodatnog testiranja“, rekao je Rubino u izjavi.
„Uvećani aksilarni limfni čvorovi sa masnoćom vizuelizovani na skrining mamografiji mogu povećati sposobnost da se identifikuju žene koje bi imale koristi od strategija smanjenja rizika od KVB i intenzivnije procene rizika pomoću kompjuterizovane tomografije koronarne arterije.“