Istraživači sa UT Southwestern Medical Center postigli su značajan napredak u lečenju leukemije i limfoma, otkrivajući da supresija proteina nazvanog midnolin može potisnuti ove vrste raka u modelu miša. Njihova otkrića, objavljena u Journal of Experimental Medicine, nude mogućnost razvoja novih terapija koje bi mogle zaobići neželjene efekte trenutnih tretmana.
Vođa studije, Dr. Bruce Beutler, ističe da su koristili genetske metode kako bi pronašli metu leka, i otkrili da su leukemije i limfomi B-ćelija zavisni od midnolina, dok većina tkiva domaćina nije. Korišćena je metoda automatizovanog mejotičkog mapiranja (AMM) kako bi se identifikovale mutacije odgovorne za ovu zavisnost.
Mutacije midnolina sprovedene na miševima genetski predisponiranim za leukemiju i limfome B-ćelija rezultirale su u značajnom smanjenju ili potpunom eliminisanju ovih bolesti. Dalja istraživanja su otkrila da midnolin stimuliše aktivnost proteazoma, ćelijskih organela koje uklanjaju oštećene ili nepotrebne proteine.
Ova otkrića otvaraju put ka razvoju novih terapija za leukemiju i limfome koje ciljaju midnolin, što bi moglo dovesti do efikasnijih tretmana bez ozbiljnih neželjenih efekata. Ova studija predstavlja važan korak ka boljem razumevanju i pristupu lečenju ovih vrsta raka.