Sastanak delegacija Beograda i Prištine u Briselu završen bez dogovora

Sastanak delegacija Beograda i Prištine u Briselu završen bez dogovora

U Briselu je u sredu bez dogovora završen susret glavnih pregovarača Kosova i Srbije o pitanju dinara. Glavni kosovski pregovarač je najavio da više neće biti susreta u okviru dijaloga u vezi sa ovom temom, preneo je Radio Slobodna Evropa.

„Sastanak je propao jer nije bilo spremnosti na srpskoj strani da razgovara o predlogu (Miroslava) Lajčaka [evropski izaslanik za dijalog]. Njihova današnja pozicija je nazadovana u odnosu na prethodna tri sastanka“, izjavio je pregovorač Kosova Besnik Bisljimi (Bislimi) na kraju runde koja je trajala više od osam sati, preneo je RSE.

Glavni pregovarač Srbije Petar Petković je odgovornost za neuspeh u razgovorima o dinaru prebacio na kosovsku stranu.

„Iako je naša strana bila ponovo konstruktivna, iako smo izašli sa novim o predlozima, pokazali smo da želimo dogovor. Izašli smo sa šest novih predloga“, rekao je Petković.

Na sastanku je trebalo da se Kosovo i Srbija usaglase o kompromisnom predlogu evropskog izaslanika za dijalog Miroslava Lajčaka.

Petković je poručio da Beograd nije zatvorio vrata daljim razgovorima, jer Srbija, kako je istakao, želi rešenje jer je bez rešenja „sve teže Srbima na Kosovu“.

Ovo je bio sedmi susret o dinaru a da se Priština i Beograd nisu usaglasili o prelaznom rešenju o primeni uredbe Centralne banke Kosova, prema kojoj od 1. februara ove godine jedina valuta za gotovinska plaćanja na Kosovu je evro.

Međunarodna zajednica je tražila od Kosova da odloži primenu uredbe i pronađe kratkotrajno prelazno rešenje, budući da uredba ima uticaj na lokalno stanovništvo na severu Kosova, koje godinama prima isplate u dinarima iz budžeta susedne Srbije.

Krajem marta Lajčak je predstavio komprimisni evropski predlog o kojem su se strane u sredu trebalo da se izjasne. Detalji ovog predloga nisu poznati.

Portparol Evropske unije Peter Stano je u odgovoru za Radio Slobodna Evropa 29. aprila rekao da su strane na dosadašnjim sastancima iznele svoje stavove i predloge, te da je EU na kraju predložila „kompromisno rešenje“ i pozvala Kosovo i Srbiju da ga prihvate.

Zvaničnici EU insistiraju da je potrebna spremnost strana za kompromis kako bi se pronašlo rešenje.