Mnogi ljudi praktikuju tehnike pažnje ili samosaosećanja u svom svakodnevnom životu kao deo svoje normalne rutine nege o sebi. Iako mnoge studije podržavaju individualne prednosti svesnosti i samosaosećanja, malo njih se fokusiralo na ishode romantične veze. Nova studija objavljena u časopisu Lični odnosi ispitala je kako se pažnja, saosećanje prema sebi i drugima i ispunjenje potreba odnose na vezu i seksualno zadovoljstvo u bračnim parovima srednjih godina.
Studija je uključivala rezultate ankete 640 odraslih osoba starosti od 40 do 59 godina koje su živele u Kanadi i bile su u braku.
Svesnost je pažnja bez osude i svest o iskustvima sadašnjeg trenutka; saosećanje prema drugima i samosaosećanje opisuju ljubazno raspoloženje prema drugima i sebi; a ispunjenje potreba se raščlanjuje na potrebe autonomije (osećaj neprisiljene u svojim postupcima), potrebe za kompetencijama (osećaj sposobnosti) i potrebe za srodstvom (osećaj povezanosti sa drugima).
Statističke analize odgovora učesnika pokazale su složenu interakciju između ovih faktora i naglasile važnost ispunjenja potreba, posebno potreba vezanosti, u povezivanju veće pažnje i samosaosećanja sa višim zadovoljstvom kod bračnih parova srednjih godina.
„Romantične veze su izuzetno složene i pod uticajem velikog broja ličnih i interpersonalnih varijabli. Koristili smo analitički pristup koji bi mogao da modelira tu složenost“, rekao je autor korespondencije Christopher Kuinn-Nilas, dr dr, sa Univerziteta Memorial.
„Naši rezultati, iako preliminarni i istraživački, sugerišu da mogu postojati pozitivne relacione koristi od toga da budemo svesni i samosaosećajni. Ali čini se da se ove pozitivne koristi javljaju indirektno (preko asocijacija sa proksimalnim varijablama, kao što je ispunjenje potreba u vezi), što je u skladu sa teorijom koja se pojavljuje u ovoj oblasti.“