Nova metoda zasnovana na GPS-u može meriti dnevni gubitak leda na Grenlandu

Nova metoda zasnovana na GPS-u može meriti dnevni gubitak leda na Grenlandu

Tim istraživača sa Tehničkog univerziteta Danske (DTU) razvio je inovativnu GPS metodu koja omogućava svakodnevno praćenje gubitka ledene mase na Grenlandu. Ova nova metoda, objavljena u časopisu Geophisical Research Letters, koristi se za merenje promena nadmorske visine stena ispod ledenog pokrivača, omogućavajući precizno praćenje brzine i obima topljenja leda.

„Gubitak mase ledenog pokrivača Grenlanda može se sada meriti iz dana u dan, što je ogroman napredak u odnosu na dosadašnje godišnje procene. Ovo nam omogućava da bolje pratimo iznenadne promene u topljenju leda, što je često u letnjim mesecima“, objašnjava Valentina Barletta, viši istraživač u DTU Space.

Nova metoda je rezultat saradnje između DTU Space i DTU Computing Centra, a koristi se za analizu podataka sa GNET-a danske države – mreže od 61 GNSS stanice postavljenih oko Grenlanda. Ovo omogućava precizno merenje promena u masi ledenog pokrivača, pružajući ključne informacije o klimatskim promenama na Grenlandu.

Pored toga što omogućava bolje razumevanje procesa topljenja leda, nova GPS metoda može imati praktične primene, uključujući upozorenja lokalnom stanovništvu o potencijalnim poplavama uzrokovanim naglim oslobađanjem velikih količina otopljene vode.

Ova studija predstavlja značajan korak napred u praćenju gubitka ledene mase na Grenlandu i doprinosi globalnom razumevanju klimatskih promena i njihovih posledica.