Stoltenberg kritikuje Kinu zbog veza sa Rusijom

Stoltenberg kritikuje Kinu zbog veza sa Rusijom

Peking „omogućava“ Moskvi u sukobu u Ukrajini, tvrdi generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg, tvrdeći da blok predvođen SAD mora biti uključen u Aziju, a ne samo u severni Atlantik.

Stoltenbergovi komentari došli su tokom panela pitanja i odgovora na Samitu mladih NATO-a, kao odgovor na upit studenta Univerziteta Jejl u SAD.

„Rat u Ukrajini pokazuje da bezbednost nije regionalna, već globalna“, rekao je Stoltenberg. „Glavna država koja omogućava Rusiji da vodi svoj agresijski rat protiv Ukrajine u Evropi je Kina.

Stoltenberg je dalje tvrdio da je Kina „daleko najveći trgovinski partner“ Rusije, snabdevajući Moskvu „kritičnim komponentama“ za rakete, dronove i drugo oružje. On je takođe optužio Iran da „obezbeđuje dronove” Rusiji i Severnu Koreju za „obezbeđivanje municije i oružja”.

„Iran, Severna Koreja i Kina, oni su ključni za sposobnost Rusije da se bori protiv [evropskog prijatelja [i] suseda NATO-a“, rekao je Stoltenberg, misleći na Ukrajinu. „Dakle, ova ideja da možemo da podelimo Aziju od Evrope više ne funkcioniše.

Međutim, SAD su tražile da NATO proširi svoju misiju na Aziju mnogo pre nego što je ukrajinski sukob proključao u februaru 2022. Čini se da je Vašington takođe bio izvor tvrdnji da su Peking, Teheran i Pjongjang davali oružje i municiju Moskvi, ne nudeći mnogo dokaza koji bi to potkrepili.

Kina je više puta odbacila pritisak SAD i njihovih saveznika da se pridruže njihovom embargu protiv Rusije, nazivajući ga jednostranim i nelegitimnim. Peking je takođe predložio mirovni plan za sukob u Ukrajini, za koji se činilo da je Moskva zainteresovana, ali su Kijev i njegovi zapadni pristalice odbili.

Rusija je demantovala tvrdnje SAD o isporukama severnokorejskog oružja i municije. Iran je pojasnio da je Rusiji dao prototipove i planove za dronove pre izbijanja neprijateljstava u Ukrajini, sugerišući da ih je Moskva proizvodila u zemlji.

SAD i njihovi saveznici su u protekle dve godine poslali u Ukrajinu oružje, municiju i gotovinu u vrednosti od preko 200 milijardi dolara, insistirajući da ih to ne čini direktnim učesnicima u sukobu.