Istraživači sa Istituto Italiano di Tecnologia (IIT-Italijanski institut za tehnologiju) u saradnji sa Univerzitetom u Frajburgu razvili su biohibridnog robota, koji se sastoji od kapsule na bazi brašna stvorene 3D tehnikama mikrofabrikacije i dva prirodna dodatka ploda ovsa koji mogu da krećući se kao odgovor na vlažnost vazduha.
Nazvan HibriBot, ovaj novi uređaj može da primi prirodno seme različitih biljaka, služeći kao biorazgradivi vektor za pošumljavanje. Istraživačka grupa je već uradila pozitivne testove sa semenkama paradajza, cikorije i vrbe, od kojih je jedno od omiljenih cvetova pčela, iz kojeg su biljke klijale. Za pronalazak je podneta prijava za patent.
HibriBot je opisan u radu objavljenom u časopisu Napredni materijali; rođen je u okviru evropskog projekta i-Seed kojim koordinira Barbara Macolai, pomoćnica direktora za robotiku na IIT-u, i inovacijskog ekosistema RAISE (Robotika i AI za društveno-ekonomsko osnaživanje).
Prvi autor rada je Isabella Fiorello, koja je nakon perioda istraživanja na IIT-u u Mazzolaijevoj grupi, sada mlađi glavni istraživač u Klasteru izvrsnosti životnih, adaptivnih i energetski autonomnih sistema materijala (livMatS) na Univerzitetu u Frajburgu. .
Pronalazak predstavlja dalje rešenje koje je laboratorija Bioinspired Soft Robotics pri IIT-u, pionir u robotici inspirisanoj živim organizmima, posebno biljkama, identifikovala za rešavanje problema povezanih sa klimatskim promenama, kao što su potreba za pošumljavanjem velikih površina i zaštita biodiverziteta.
Veštački sistem HibriBot kombinuje prirodnu komponentu — dodatke ploda ovsa — sa veštačkom, koja deluje kao transportni sud za seme, održavajući sposobnost kretanja i interakcije sa okruženjem prirodnog primerka.
Ovseni dodaci reaguju na prisustvo vlage pokretima. Oni se rotiraju, ukrštaju i akumuliraju elastičnu energiju, koja, kada se oslobodi, pomera kapsulu. Njihovo kretanje se nastavlja sve dok se biljka bez ikakve kontrole ne uvuče u pukotinu u zemlji gde se zaustavi, omogućavajući semenu da klija. Kretanje HibriBot-a, dakle, nije podržano baterijama ili drugim dodatnim izvorima energije.
Veštačka kapsula teži 60 mg, što je oko 3 puta više od prirodne težine. Nastao je proučavanjem prirodne kapsule, a zatim konstruisanjem kalupa korišćenjem tehnika 3D mikrofabrikacije. Veštačko telo je napravljeno od brašna, obloženog etil celulozom da bi struktura bila vodootporna i stabilna. Kada je gotova, kapsula se može napuniti semenom drugih biljaka i supstancama za đubrenje.
Upotreba biorazgradivih materijala biljnog porekla čini HibriBot uređajem sa malim uticajem na životnu sredinu; bezopasan je i u slučaju da ga životinja proguta. Istraživačka grupa je testirala efikasnost taloženja semena koristeći različite vrste semena, kao što su paradajz, cikorija i bilja vrbe, pri čemu je ova druga posebno korisna u pčelarstvu; i u različitim tipovima zemljišta, kao što su zemlja za saksije, glina i pesak.