Uređaj za daljinsko praćenje srčane insuficijencije može sprečiti hospitalizaciju

Uređaj za daljinsko praćenje srčane insuficijencije može sprečiti hospitalizaciju

Potpuno novi uređaj za praćenje pacijenata sa srčanom insuficijencijom mogao bi da otkrije znake preopterećenja tečnošću i mogao bi da se koristi za praćenje pacijenata i sprečavanje prijema u bolnicu, prema novoj studiji.

Istraživanje—koje je predstavljeno na Kongresu srčane insuficijencije Evropskog kardiološkog društva u Lisabonu 12. maja i prihvaćeno za objavljivanje u Evropskom časopisu za srčanu insuficijenciju — sugeriše da bi skupi prijem u bolnicu kod pacijenata sa srčanom insuficijencijom mogao biti sprečen ako bi se akumulacija tečnosti u srcu može se otkriti ranije kako bi se omogućila medicinska intervencija koja ima za cilj smanjenje preopterećenja tečnošću.

Trenutno, pacijenti sa srčanom insuficijencijom se primaju u bolnicu mnogo puta tokom svoje bolesti radi lečenja intravenskim (IV) diureticima za ublažavanje kongestije; a trenutne metode za otkrivanje zagušenja se oslanjaju na skupo, invazivno praćenje kroz funkcije u posebno dizajniranim pejsmejkerima ili praćenjem pritiska u plućima pomoću senzora implantiranog direktno u pluća.

U želji da pronađe održivu alternativu trenutnim metodama, istraživački tim je isprobao upotrebu neinvazivnog, Sensinel Cardiopulmonari Management Sistem, kompanije Analog Devices Inc (ADI), koji koristi više senzora za merenje brojnih fizioloških parametara. Otkrili su da je uređaj bio u stanju da otkrije promene u tečnosti kod pacijenata sa srčanom insuficijencijom koji su primljeni u bolnicu radi uklanjanja tečnosti, bilo dekongestivnom terapijom ili hemodijalizom.

Sve u svemu, rezultati su pokazali da je uređaj dobro radio, a takođe je bio u stanju da detektuje promene u tečnosti i težini kod pacijenata pošto su im tečnost uklonjena. Istraživači veruju da ovaj novi nosivi senzorski uređaj, koji pacijenti nose manje od pet minuta svakog dana, obećava kao metod praćenja pacijenata sa srčanom insuficijencijom i otkrivanje preopterećenja tečnošću i potencijalno smanjenje prijema u bolnicu.

Voditelj studije, dr Džejms Kerten, počasni klinički istraživač na Školi kardiovaskularnog i metaboličkog zdravlja Univerziteta u Glazgovu, rekao je: „Otkrili smo da je Sensinel CPM sistem bio u stanju da otkrije važne promene u statusu tečnosti kod naših pacijenata. Mnogi od merenja koje je izvršio uređaj su bila u stanju da otkriju promene kod naših pacijenata pošto su uklonili tečnost.“

Viši autor studije, profesor Pardeep Jhund, profesor kardiologije i epidemiologije na Univerzitetu u Glazgovu, rekao je: „Veoma smo uzbuđeni zbog rezultata naše studije koja koristi Sensinel CPM sistem kod pacijenata sa srčanom insuficijencijom. Ovaj inovativni sistem obuhvata brojne vitalna merenja pacijenata, usko usklađena sa metrikama na koje se oslanjamo u kliničkoj praksi da bismo identifikovali preopterećenje tečnošću.

„Pošto je uređaj dizajniran da ga pacijenti koriste kod kuće, nadamo se da ćemo u budućnosti moći dati uređaj pacijentima i rano otkriti akumulaciju tečnosti, što će nam omogućiti da promenimo njihove lekove i sprečimo ih da im treba skupi bolnički prijem. Pošto se uređaj nosi samo manje od pet minuta dva puta dnevno, ovo bi mogla biti prava alternativa skupim implantiranim monitorima ili monitorima koji se moraju stalno nositi.

„Sledeći korak će biti sprovođenje velikog ispitivanja kako bi se utvrdilo da li uređaj može da otkrije akumulaciju tečnosti kod pacijenata koji ga koriste kod kuće i pruži dovoljno upozorenja kako bismo mogli da smanjimo hospitalizacije kod onih pacijenata koji koriste uređaj.

Dr Toni Akl, viši direktor biomedicine i kliničke medicine u ADI-u, rekao je: „Cilj studije je da potvrdi neinvazivna merenja koja mogu identifikovati znakove upozorenja za pacijente u riziku pre nego što je potrebna hospitalizacija.

Dr Venu Gopinathan, saradnik i generalni direktor grupe medicinskih proizvoda u ADI-ju, rekao je: „Saradnja sa Univerzitetom u Glazgovu omogućila je kritičan klinički nadzor koji nam je omogućio da izaberemo prave fiziološke parametre za praćenje.“

U studiju – COrelacija neinvazivnog kardiopulmonalnog uređaja za nošenje sa merama zagušenja u studiji srčane insuficijencije (CONGEST-HF) – uključeno je 66 pacijenata, uključujući one koji su primljeni u Univerzitetsku bolnicu Kraljice Elizabete (KEUH), Glazgov, i Škotske nacionalne jedinice za naprednu srčanu insuficijenciju. Rad je naslovljen „Merenje zagušenja neinvazivnim uređajem za praćenje u srčanoj insuficijenciji i hemodijalizi: CONGEST-HF“.

Uređaj se nanosi na kožu grudnog koša pacijenta, a uređaj komunicira preko Bluetooth-a sa mobilnom aplikacijom koja pacijentima i zdravstvenim radnicima pruža informacije o zdravlju pacijenta.