Sjedinjene Države i Kina održaće prve razgovore o veštačkoj inteligenciji u utorak, a Vašington će izraziti zabrinutost u vezi sa upotrebom te tehnologije u brzom nastajanju od strane Pekinga, rekli su američki zvaničnici.
Inauguracioni dijalog—najavljen bez datuma tokom prošlomesečne posete državnog sekretara Antonija Blinkena Pekingu—održaće se u Ženevi uz učešće visokih zvaničnika.
Američki zvaničnici rekli su da ne očekuju nikakve konkretne sporazume ili ponude saradnje od dijaloga, ali žele kanal komunikacije o stavovima i percepciji rizika svake zemlje.
Kina je „razvoj veštačke inteligencije učinila glavnim nacionalnim prioritetom i, naravno, brzo raspoređuje sposobnosti u civilnim, kao i vojnim/nacionalnim sektorima bezbednosti“, rekao je američki zvaničnik pod uobičajenim uslovom anonimnosti.
Kineski napori se često odvijaju na način „za koji verujemo da podriva nacionalnu bezbednost SAD i saveznika“, rekao je on.
„Ponovićemo našu zabrinutost u vezi sa upotrebom veštačke inteligencije od strane Pekinga u tom pogledu.
Drugi američki zvaničnik je primetio da je Vašington ranije izrazio zabrinutost zbog mogućnosti mešanja u izbore putem veštačke inteligencije, iako to pitanje neće biti posebno na dnevnom redu u Ženevi.
I Kina i Sjedinjene Države ubrzano razvijaju svoje sektore veštačke inteligencije, a Vašington i njegovi saveznici su sve više zabrinuti zbog kapaciteta komunističkih vlasti u Pekingu.
Američki stručnjaci su izrazili uzbunu zbog rastuće sposobnosti kineskih inženjera veštačke inteligencije da proizvode „duboke lažne” — lažne imitacije stvarnih ili mrtvih ljudi.
Sjedinjene Države, Evropska unija i Britanija rade na uspostavljanju propisa o veštačkoj inteligenciji na način za koji kažu da će zaštititi privatnost i bezbednost pojedinca.
Kina je tražila sopstveni put u vezi sa veštačkom inteligencijom iako je prošle godine prisustvovala velikom sastanku o bezbednosti veštačke inteligencije koji je sazvala Britanija.