Poslednji trenuci pregovora za postizanje značajnog globalnog sporazuma o suočavanju sa budućim pandemijama su u toku, dok se šanse za finaliziranje sporazuma smanjuju. Nakon dve godine izrade, 194 zemlje članice Svetske zdravstvene organizacije (SZO) su suočene sa preprekama u postizanju dogovora o prevenciji, spremnosti i odgovoru na pandemije.
Ovaj sporazum, koji bi trebao da definiše obavezujuće mere za sprečavanje katastrofa poput COVID-19, suočava se sa razlikama između blokova zemalja. Iako postoji jasna želja za delovanjem, pojave velike razlike u pristupu između zemalja o tome kako postupiti.
Pregovarači su zakazali dodatne dvonedeljne razgovore u nadi da će postići napredak. Međutim, ako se ništa ne finalizuje do kraja petka, pregovori će biti okončani, a šanse za postizanje dogovora će biti dodatno smanjene.
Portparolka SZO, Margaret Haris, izjavila je na brifingu za medije da će se runda razgovora o prekovremenim satima „završiti kasnije danas“. Naglasila je da će godišnja skupština država članica SZO razmotriti ishod pregovora.
Ovi dodatni razgovori su bili natrpani u nadi da će se postići napredak, ali su pregovarači suočeni sa izazovima u postizanju dogovora. Glavni sporovi se vrte oko pristupa patogenima i pravične raspodele resursa za borbu protiv pandemija.
Nevladine organizacije upozoravaju na pritisak da se postigne brz dogovor, ističući važnost zaštite prava naroda na zdravlje. K. M. Gopakumar, viši istraživač Mreže trećeg sveta, rekao je da nevladina organizacija poručuje zemljama: „Nemojte biti pod pritiskom da se predate kapitalu jer morate da isporučite instrument“.
Svaki od 37 članova Nacrta sporazuma je pojedinačno razrađen, pri čemu su se pregovarači zemalja razbili u radne grupe kako bi pokušali da pronađu konsenzus. Iako je postignuta opšta saglasnost u vezi sa nekim člancima, pokazalo se da je o ključnim aspektima najteže pregovarati.
Nacrt sporazuma već predviđa da se SZO omogući pristup 20% proizvodnje zdravstvenih proizvoda povezanih sa pandemijom, kao što su vakcine. Dok su neke zemlje htele da to bude najmanje 20%, neke zapadne sile su se zalagale da se to odredi na 20%.