Nova terapija poboljšava ishode za pacijente sa rakom

Nova terapija poboljšava ishode za pacijente sa rakom

ANSTO istraživači su postigli značajan napredak u novom pristupu lečenju raka Terapijom poboljšanom hvatanjem neutrona česticama (NCEPT), koja ima potencijal da poboljša ishode za pacijente sa duboko lociranim, difuznim tumorima.

Rezultati njihove studije objavljeni u Međunarodnom časopisu radijacione onkologije*biologije*fizike pokazuju da je dodavanje agenasa za hvatanje neutrona ćelijama raka tokom zračenja snopom ugljenika i helijuma dovelo do tri do pet puta većeg smanjenja preživljavanja ćelija raka. i odloženo preživljavanje ćelija rasta i rast in vitro, u poređenju sa samo jonskim zračenjem.

Studija, koju je vodio tim istraživača u ANSTO-u sa saradnicima sa Univerziteta Volongong, Univerziteta u Sidneju i Nacionalnog instituta za kvantne nauke i tehnologiju (Japan) potvrđuje da se interno generisani neutroni mogu koristiti za efikasno ciljanje mikro-infiltrata i ćelija raka. van definisanih regiona tretmana.

„Naši rezultati pokazuju potencijal NCEPT-a da obezbedi povećanu dozu tumorskom tkivu u okviru zapremine tretmana dok smanjuje doze zračenja na tkivo van cilja“, rekao je doc. Prof. Mitra Safavi-Naeini, voditelj projekta i odgovarajući autor studije. „Ovo bi moglo dovesti do boljih ishoda za pacijente sa izazovnim karcinomima, kao što su tumori mozga, koje je teško lečiti konvencionalnim terapijama.“

Ovaj inovativni pristup mogao bi imati značajan uticaj na lečenje širokog spektra karcinoma, poboljšanje ishoda i kvaliteta života pacijenata širom sveta.

Međunarodna saradnja između ANSTO-a i Japanskog Nacionalnog instituta za kvantnu nauku i tehnologiju (KST) je ključna u razvoju NCEPT-a. Korištenje stručnosti i resursa više domaćih i međunarodnih institucija doprinijelo je nedavnom napretku.

Istraživači su koristili dva različita sredstva za hvatanje neutrona, [ 10 B]-BPA i [ 157 Gd]-DOTA-TPP, u svojim eksperimentima sa ćelijama humanog glioblastoma. Otkrili su da ćelije tretirane ovim agensima pokazuju značajno smanjeno preživljavanje i odložen rast kada su ozračene snopom jona ugljenika i helijuma, u poređenju sa ćelijama koje nisu tretirane tim agensima.

Studija je takođe istakla potencijal da se NCEPT primeni na širi spektar duboko lociranih i difuznih tumora, ciljanjem doze zračenja na mikro-infiltrate i ćelije izvan definisanih regiona lečenja.

„Verujemo da NCEPT predstavlja novu paradigmu u terapiji naelektrisanim česticama“, rekao je Nikolas Hauel, prvi autor studije.

„Kombinovanjem prostorne i vremenske preciznosti terapije naelektrisanim česticama sa biohemijskim ciljanjem terapije hvatanja neutrona, možemo postići izuzetno visoku specifičnost taloženja energije unutar ćelija raka i tkiva.

„Ovo bi moglo dovesti do poboljšanih ishoda za pacijente sa rakom koji je trenutno teško efikasno lečiti.“

Razvoj NCEPT-a predstavlja značajan korak napred u rešavanju stalne potrebe za inovativnim i disruptivnim tehnologijama za poboljšanje dugoročnog preživljavanja i kvaliteta života pacijenata sa rakom.

Tim sada planira dalja istraživanja kako bi procenio efikasnost NCEPT in vivo i istražio njegov potencijal za kliničko prevođenje.

Trenutno, terapija česticama nije dostupna u Australiji, ali Australijski Bragg centar za protonsku terapiju i istraživanje (Breg centar) u Adelaidu ​​je u izgradnji i očekuje se da će početi sa radom 2024-25.

Ranije ove godine, grupa je objavila prvu eksperimentalnu demonstraciju diskriminacije hvatanja neutrona u realnom vremenu u terapiji helijumom i jonima ugljenika u radu u Scientific Reports.

Postoje dva patenta povezana sa pristupom.