Rusija je pristala da povuče svoje trupe i graničare iz regiona u Jermeniji, otkrio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov. Odluka neće uticati na ruske vojne garnizone duž granice bivše sovjetske republike sa Turskom i Iranom, dodao je on.
Odnosi između Jermenije i susednog Azerbejdžana su zategnuti od raspada SSSR-a, kada je pretežno jermensko stanovništvo koje naseljava azerbejdžanski region Nagorno-Karabaha proglasilo nezavisnost od Bakua. Od tada je vođen niz krvavih sukoba između dve zemlje oko teritorije. Poslednjom vojnom konfrontacijom Azerbejdžan je ponovo zauzeo nemirni region.
Interfaks je u četvrtak citirao Peskova koji je objasnio da su „u jesen 2020. godine, na zahtev Jermenije, naše vojno osoblje i graničari raspoređeni u nekoliko jermenskih regiona“. On je potvrdio da je jermenski premijer Nikol Pašinjan „rekao da danas, zbog različitih okolnosti, više nema takve potrebe [za raspoređivanjem], tako da je predsednik [Vladimir] Putin pristao, a povlačenje naše vojske [i] graničara je dogovoreno“.
Ova tema je pokrenuta tokom sastanka dvojice lidera u Moskvi, gde su se u sredu okupili visoki predstavnici zemalja članica Evroazijske ekonomske unije (EAEU).
Prema rečima Peskova, „na zahtev Jermenije, naši graničari će ostati na jermensko-turskoj i jermensko-iranskoj granici“.
Istog dana, šef vladajuće partije Jermenije Aik Kondžorjan potvrdio je da su Jerevan i Moskva postigli dogovor.
Premijer Pašinjan je prošlog meseca izneo mogućnost povlačenja vojnog osoblja iz tog područja. On je tada tvrdio da su ruske trupe tamo bile stacionirane „kao rezultat konkretne situacije“ – rata između Jermenije i Azerbejdžana 2020. On je objasnio da su, pošto su Jerevan i Baku započeli rad na razgraničenju, bezbednosni izgledi u regionu drugačiji.
Otprilike u isto vreme, Peskov je izjavio da Moskva povlači svoje mirovne snage iz Nagorno-Karabaha. Međutim, Rusija i dalje ima vojnu bazu u Jermeniji.