SAD opozivaju neke dozvole za izvoz kineskom Huaveju

SAD opozivaju neke dozvole za izvoz kineskom Huaveju

Sjedinjene Države su ukinule neke izvozne dozvole koje su omogućavale kompanijama kao što je američka kompanija za proizvodnju čipova Kualcomm da isporučuju kineskog tehnološkog giganta Huavei, potvrdilo je u sredu Ministarstvo trgovine.

Ovaj potez povećava pritisak na Huavej, koji je dugo bio uhvaćen u intenzivnom tehnološkom rivalstvu između Pekinga i Vašingtona zbog straha SAD da bi mogao da se iskoristi za kineske špijunske operacije.

Do toga je došlo nakon što su republikanski zakonodavci pozvali administraciju predsednika Džoa Bajdena da blokira sve izvozne dozvole za kompaniju nakon puštanja u prodaju novog računara koji pokreće čipset američkog giganta za čipove Intel.

„Stalno procenjujemo kako naše kontrole mogu najbolje da zaštite našu nacionalnu bezbednost i interese spoljne politike, uzimajući u obzir stalno promenljivo okruženje pretnji i tehnološki pejzaž“, rekao je portparol Ministarstva trgovine.

„Ne komentarišemo nikakve konkretne licence, ali možemo da potvrdimo da smo oduzeli određene dozvole za izvoz Huaveju“, dodao je portparol u izjavi za AFP.

Sankcije iz 2019. koje su ograničavale Huavejov pristup komponentama proizvedenim u SAD nanele su veliki udarac njegovoj proizvodnji pametnih telefona — i značile su da dobavljačima treba licenca pre nego što ih isporuče kompaniji.

Kualcomm je u sredu potvrdio da je Ministarstvo trgovine „poništilo određene izvozne dozvole za Huavej u našoj industriji, uključujući jednu od naših licenci“.

„Nastavićemo da se pridržavamo svih važećih propisa o kontroli izvoza“, saopštila je kompanija.

Portparol kineskog ministarstva trgovine rekao je da se Peking „čvrsto protivi“ tom potezu.

„Kina će preduzeti sve neophodne mere da čvrsto zaštiti legitimna prava i interese kineskih firmi“, dodao je portparol, nazvavši američka izvozna ograničenja „ekonomskom prinudom“.

Nedavno najava novog Huavei računara, pokretanog Intel tehnologijom sa AI mogućnostima, izazvala je vatru republikanskih zakonodavaca u Sjedinjenim Državama.

U pismu kreatora politike Marka Rubija i Elise Stefanika navodi se da su „licence izdate 2020. godine, od kojih su barem neke aktivne do danas, omogućile Huaveiju da sarađuje sa Intelom i Kualcommom kako bi održao svoje segmente računara i pametnih telefona u životu“.

Kritikovao je dodavanje američke tehnologije u novi Huavej proizvod.

U pismu se dodaje da je jasno da se „Huavei, kompanija na crnoj listi koja je bila na konopcu pre samo nekoliko godina, vraća”.

Intel nije odgovorio na upite. Njegove akcije su pale za 2,2 odsto.

Akcije kompanije Kualcomm porasle su za 0,2 odsto.

U finansijskim rezultatima objavljenim ovog meseca, Kualcomm je rekao da ima američke izvozne dozvole koje mu omogućavaju da prodaje 4G i druge proizvode sa integrisanim kolom Huaveiju.

Međutim, dodaje se da „ne očekuje da će dobiti prihode od proizvoda od Huaveja nakon tekuće kalendarske godine“.

Kompanija je navela faktore uključujući izveštaje da Ministarstvo trgovine razmatra da ne dodeli nove licence za veću prodaju Huaveju, kao i napore Huaveja u lansiranju uređaja sa sopstvenim čipovima.

U prošlogodišnjem pismu, Michael McCaul, republikanski predsednik Komiteta za spoljne poslove Predstavničkog doma, pozvao je da se izvozna kontrola Huaveja od strane Ministarstva trgovine „značajno pojača“.

„Kompanija i dalje može da kupi značajne količine američke tehnologije“, napisao je Mekol.