U sredu je objavljen novi izveštaj klimatskog monitora EU, označavajući april kao još jedan „izvanredan“ mesec sa rekordnim globalnim prosekom temperatura vazduha i površine mora. Uporedo sa slabljenjem El Ninjo fenomena, što obično donosi toplije uslove, klimatske promene izazvane ljudskim faktorom sve više su u fokusu.
Iako je od juna prošle godine svaki mesec zabeležio najviše temperature u istoriji, april 2024. je posebno istaknut sa 1,58 stepeni Celzijusa iznad predindustrijskog proseka. Ovo je dodatno alarmantno jer je premašen cilj od 1,5 stepeni Celzijusa postavljen Pariskim sporazumom.
Klimatolozi upozoravaju da su ekstremni vremenski uslovi postali učestaliji i intenzivniji, što je rezultiralo poplavama, sušama i talasima vrućine širom sveta. Dok se prirodni El Ninjo obrazac približava neutralnom stanju, rekordne temperature površine mora nastavljaju, što predstavlja ozbiljnu pretnju za ekosisteme okeana.
Iako postoji mogućnost prelaska u La Ninu u drugoj polovini godine, stručnjaci ističu da je situacija i dalje neizvesna. Direktor Kopernikusa Karlo Buontempo naglašava da će dodatna energija zarobljena u atmosferi i okeanu nastaviti da gura globalnu temperaturu ka novim rekordima.
UN je već upozorio na veliku verovatnoću da će 2024. godina zabeležiti rekordne temperature, što ukazuje na kontinuirani trend zagrevanja planete. Klimatolog Žilijen Nikolas ističe da je još rano predvideti da li će novi rekordi nastaviti da se obaraju, ali naglašava da su trendovi zabrinjavajući, posebno nakon izuzetne godine 2023.