U novoj studiji, istraživači sa Univerziteta za zdravlje i nauku Oregon navode da je kombinovana upotreba kanabisa i nikotina tokom trudnoće povezana sa značajno većim rizikom od loših zdravstvenih ishoda za novorođenčad u poređenju sa upotrebom bilo koje supstance same.
Studija, objavljena u JAMA Network Open, pokazala je da su bebe rođene od majki koje su koristile obe supstance tokom trudnoće bile u većem riziku da budu male za veličinu gestacije, podvrgnute prevremenom porođaju ili čak smrti.
S obzirom da otprilike polovina osoba koje koriste kanabis u trudnoći takođe koriste duvan ili nikotinske proizvode, nalazi ukazuju na potrebu za efikasnijim kliničkim savetovanjem u ranoj fazi, tokom perioda pre začeća i prenatalnog perioda, rekao je odgovarajući autor studije, Džejmi Lo, MD, M.C.R., vanredni profesor akušerstva i ginekologije (medicina majke i fetusa) na Medicinskom fakultetu OHSU i Odeljenju za reproduktivne i razvojne nauke u Nacionalnom istraživačkom centru za primate OHSU u Oregonu.
„Sa sve većom legalizacijom kanabisa širom zemlje, često postoji percepcija da je kanabis bezbedan u trudnoći“, rekla je Lo. „Pošto znamo da mnogi ljudi koji koriste kanabis često koriste duvan ili nikotinske proizvode, želeli smo da bolje razumemo potencijalne zdravstvene implikacije i na trudnicu i na bebu.
„Još uvek postoji velika stigma oko upotrebe supstanci tokom trudnoće“, nastavila je ona. „Sa ograničenim istraživanjem koje podržava zvanične kliničke preporuke, može biti teška tema za navigaciju i pacijentima i pružaocima usluga. Nadamo se da ovo istraživanje podržava otvorenije i produktivnije razgovore koji na kraju rezultiraju zdravijom trudnoćom.“
Istraživači su procenili podatke o otpuštanju iz bolnice i vitalnu statistiku za više od 3 miliona trudnica sa dokumentovanom upotrebom kanabisa i nikotina. U poređenju sa ljudima koji nisu koristili nikakve supstance, oni koji su koristili samo kanabis ili nikotin imali su povećanu stopu smrti novorođenčadi i novorođenčadi, malu veličinu trudnoće i prevremeni porođaj – ali rizik je bio još veći kada su se i kanabis i nikotin koristili zajedno.
Najznačajnija je bila stopa smrtnosti odojčadi, koja je bila četiri puta veća kod korisnika kanabisa i nikotina u poređenju sa onima koji ne koriste. Stopa je bila skoro dva puta veća u poređenju sa korisnicima samo kanabisa ili nikotina.
Istraživački tim kaže da ovi nalazi mogu pomoći zdravstvenim radnicima da usmere pre začeća i prenatalnog savetovanja, posebno u vezi sa prednostima odvikavanja od najmanje jedne od dve supstance. Oni takođe podržavaju proširene napore da se trudnice edukuju o rizicima kanabisa i nikotina.
„Nadamo se da trudnice mogu da se uzdrže od upotrebe i kanabisa i nikotinskih proizvoda. Međutim, priznajemo da složenost pojedinačnih okolnosti može učiniti ovaj cilj izazovnim, a za neke pacijente jednostavno nije realističan“, rekao je Adam Krosland, dr. profesor akušerstva i ginekologije na Medicinskom fakultetu OHSU i glavni autor studije.
„Uvek nastojimo da upoznamo ljude tamo gde jesu i podržimo pacijente preporukama zasnovanim na dokazima i opcijama lečenja koje su usmerene na pacijenta i promovišu najzdravije moguće ishode.
„Naši nalazi sugerišu da izbegavanje upotrebe samo jedne od ovih supstanci može smanjiti rizike trudnoće koje vidimo kada se obe supstance koriste zajedno, što je kritična informacija koju pružaoci informacija mogu istaći prilikom savetovanja pacijenata.
Multidisciplinarni istraživački tim je takođe uključivao Eliot Spindel, MD, Ph.D., i Cindi McEvoi, M.D., M.C.R., koji istražuju kako da ublaže negativne respiratorne ishode kod dece rođene od roditelja koji puše tokom trudnoće. MekEvojev tim je otkrio da suplementacija vitamina C trudnicama koje nisu u stanju da prestanu da puše cigarete značajno poboljšava funkciju disajnih puteva i zdravlje disajnih puteva kod njihovog potomstva; štaviše, ovi poboljšani ishodi traju do 5 godina i ova deca su u stalnom praćenju tokom adolescencije.
Gledajući unapred, istraživači će nastaviti da istražuju efekte kombinovane upotrebe kanabisa i nikotina – uključujući uticaj potencije, učestalosti i vremena – kako bi bolje obrazovali trudnice o štetnosti upotrebe. Pored toga, tim će nastaviti da istražuje održivost prenatalnih intervencija, kao što je suplementacija vitaminom C, i druge opcije lečenja za pojedince koji nisu u mogućnosti da prestanu da puše tokom trudnoće.