Deo reproduktivnog sistema, grlić materice povezuje vaginu sa matericom, takođe poznatu kao materica. Sakupljanjem ćelija grlića materice (nazvan Papa test po naučniku koji je bio pionir u skrining testu sredinom 1900-ih), rak se može otkriti čak iu ranoj fazi.
Dok rak grlića materice može izazvati simptome krvarenja ili bola, često ne izaziva nikakve simptome, posebno u ranim fazama. Zbog toga se Papa testovi obično preporučuju svake tri godine za žene starosti od 21 do 65 godina.
Ženama starijim od 30 godina može se preporučiti Papa test svakih pet godina, u kombinaciji sa testiranjem na HPV infekciju. Pregled karlice sa procenom grlića materice i drugih ginekoloških struktura, kao što su vagina, vulva, uretra, anus, materica i jajnici, može se lako obaviti u godinama kada nije potrebno uzimanje Papa testa.
HPV je najčešći uzrok raka grlića materice. To je česta virusna infekcija koja se prenosi seksualnim putem kontaktom koža na kožu. Da bi se zaštitila od raka u budućnosti, HPV vakcina je dostupna za muškarce i žene počevši od 9 do 11 godina. Vakcinu je odobrila Uprava za hranu i lekove za ljude od 9 do 45 godina.
Lečenje raka grlića materice zavisiće od mnogih faktora. Za rak grlića materice u ranoj fazi, može se razmotriti operacija koja se zove totalna histerektomija za uklanjanje grlića materice i materice. Histerektomija se može izvršiti kroz rez u donjem delu stomaka. Ili se može uraditi histerektomija kroz rez u vagini. Minimalno invazivne procedure, kao što je robotsko-potpomognuta ili laparoskopska hirurgija pomoću dugih, tankih hirurških instrumenata koji se prolaze kroz male rezove na stomaku, takođe su opcije.
Međutim, uklanjanje materice znači da trudnoća više nije moguća. Neke hirurške procedure, kao što je trahelektomija (uklanjanje grlića materice), mogu sačuvati matericu i mogućnosti plodnosti.
Za rak grlića materice koji je uznapredovao, ali se nije proširio na druge delove tela, obično se preporučuju hemoterapija i zračenje—isporučuju se interno, eksterno ili oboje.
Dostupni su lekovi za uznapredovali rak grlića materice koji se nastavlja, stalno se vraća ili se proširio. Ciljana terapija koja se zove bevacizumab često se koristi u kombinaciji sa drugim lekovima. Za pacijente koji su pozitivni na PD-L1 – vrstu proteina koji sprečava imuni sistem da napada rak – može se koristiti i imunoterapija koja se zove pembrolizumab.
Takozvani „tretmani druge linije“, kao što je tisotumab vedotin-tftv, koji se daju nakon što su raniji tretmani bili neuspešni, takođe su dostupni i pokazuju poboljšanu ukupnu stopu odgovora.
Iako svi tretmani imaju koristi i rizike, ovi tretmani obećavaju poboljšane dugoročne rezultate za pacijente sa uznapredovalim i rekurentnim rakom grlića materice.
Mere za smanjenje rizika od razvoja raka grlića materice:
- Pitajte svoj zdravstveni tim o odgovarajućoj rutini Papa testa za vas u zavisnosti od vaših godina i individualnih faktora.
- Razmotrite HPV vakcinu. Vakcinu protiv HPV-a odobrava FDA do 45 godina. Da li ste u toku sa vakcinama?
- Ako ste seksualno aktivni, praktikujte bezbedan seks korišćenjem kondoma i ograničavanjem seksualnih partnera.
- Ako pušite, trudite se da prestanete. Vaš zdravstveni tim može da vam ukaže na različite resurse za prestanak upotrebe duvana. Istraživanja pokazuju da žene koje puše imaju dvostruko veće šanse da obole od raka grlića materice.