Francuski sajber ratnici spremni da testiraju svoju odbranu od hakera i malvera tokom Olimpijade

Francuski sajber ratnici spremni da testiraju svoju odbranu od hakera i malvera tokom Olimpijade

Baš kao i olimpijski sportisti, sajber-ratnici koji će biti ključni za uspeh Igara u Parizu duboko su u treninzima za veliki događaj.

Okrenuli su se prijateljskim hakerima da ispitaju njihovu sajber odbranu, poput boksera koji koriste sparing partnere da ih pripreme za šampionsku borbu. Oni su proučavali i analizirali snage, taktike i slabosti svojih protivnika. To može biti bilo ko, od tinejdžerskih razmetanja i ransomvare bandi do ruskih vojnih hakera sa evidencijom zlonamernih sajber napada.

Ali za razliku od 10.500 olimpijaca koji će se okupiti u francuskoj prestonici u julu, inženjeri sajber bezbednosti koji stoje iza Igara nadaju se da će ostati van pažnje. Za njih, ekvivalent medalji biće prolazak kroz Olimpijske igre — i Paraolimpijske igre — bez većih incidenata. To bi značilo da njihovi slojevi digitalne odbrane odolevaju pokušajima da parališu kompjuterske i informacione sisteme vitalne za Igre.

„Moj san za Olimpijske igre je da se ne priča o tehnologiji i sajber bezbednosti, jer to znači da to nije bilo pitanje“, rekao je Žeremi Kutur, koji je na čelu centra za sajber bezbednost organizatora Igara u Parizu. Njegov posao uočavanja, analize i reagovanja na sajber pretnje je toliko osetljiv i kritičan za uspeh Igara da organizatori događaja drže njegovu lokaciju u tajnosti.

Iako oni koji su zaduženi za odbijanje sajber napada tokom Igara nisu voljni da otkriju mnogo detalja o svom radu, oni ne sumnjaju da će ih zlonamerni hakeri zaokupiti ovog leta. To bi se moglo kretati od sajber-kriminalaca, preko tinejdžera željnih uzbuđenja, do operativaca ruske vojne obaveštajne službe sa iskustvom u štetnim sajber napadima.

Ciljevi nisu ograničeni na same Igre, već i na infrastrukturu koja je neophodna za njih, kao što su transportne mreže ili lanci snabdevanja.

Među napadačima bi mogli biti i „haktivisti“ koji žele da daju političku izjavu i sajber-iznuđivači koji su skloni profitu. I često ovih dana može biti teško razlikovati haktivistu od sajber operatera kojeg sponzoriše država koji se predstavlja kao jedan.

Među najopasnijim sajber protivnicima su zemlje koje bi možda želele da osramote Francusku i Međunarodni olimpijski komitet dokazanim uvredljivim hakerskim napadima. Rusija je na vrhu liste osumnjičenih.

Zbog tekućeg rata Rusije u Ukrajini, organizatori Olimpijade su joj zabranili da se takmiči u timskim disciplinama na Igrama u Parizu i dozvoliće samo pojedinim Rusima da se takmiče kao neutralni. Rusija se takođe slaže sa Francuskom zbog snabdevanja Ukrajini oružjem i vojne obuke i zato što je postala jedan od najžešćih kritičara Moskve u Evropi.

Vincent Strubel, koji vodi francusku nacionalnu agenciju za sajber bezbjednost, poznatu po francuskim inicijalima, ANSSI, nazvao je nivo sajber prijetnji sa kojima se Igre suočavaju bez presedana.

„Biće sajber napada tokom Igara i Paraolimpijskih igara“, rekao je Strubel na brifingu u petak. „Neki neće biti ozbiljni. Neki će biti ozbiljni, ali neće imati uticaja na Igre. A možda će biti i onih koji su ozbiljni i koji bi mogli da utiču na Igre.“

On je rekao da je agencija trenirala „ogromno“ i više nego ikada ranije, tako da će stvari ići dobro. „Mislim da smo uspeli da ostanemo korak ispred napadača.

Dok je Strubel naveo Rusiju kao među akterima koji napadaju Francusku „pomalo periodično“, on je rekao da nema smisla fokusirati se posebno na jednog glumca. „Spremamo se za sve.

Posebno agresivnu jedinicu ruske vojne obaveštajne agencije GRU pod nazivom Sandvorm zapadne zemlje okrivljuju da je koristila malver pod nazivom „Olimpijski razarač“ da poremeti ceremoniju otvaranja Zimskih igara 2018. u Pjongčangu, Južna Koreja. To je ista jedinica optužena za takozvane napade brisačima na električnu mrežu Ukrajine i virus NotPetia iz 2017. koji je širom sveta prouzrokovao štetu od preko 10 milijardi dolara.

Pariski timovi za sajber bezbednost nastojali su da uče iz tih iskustava, konsultujući tehničare koji su takođe radili u Pjongčangu.

Švedska firma za sajber bezbednost Outpost24 dala je široku podršku pripremama Pariza u izveštaju ove nedelje, ali je rekla da njeno istraživanje i dalje otkriva nedostatke u onlajn infrastrukturi Igara. Ocena koju je dala bila je „nije baš zlatna medalja, ali svakako srebrna“.

„Baš kao što džeparoši i prodavci karata ciljaju grupe turista, sajber kriminalci će biti svesni povećanog onlajn saobraćaja ka igrama Pariz 2024. i nadat će se da će profitirati“, navodi se u izveštaju.