Kako muzika utiče na kognitivno zdravlje starijih osoba

Kako muzika utiče na kognitivno zdravlje starijih osoba

Slušanje muzike koristi kognitivnom zdravlju starijih osoba, čak i ako se radi o muzici koju ranije nisu čuli ili u kojoj ne uživaju mnogo, prema studiji Univerziteta Simon Fraser i istraživača Health Research BC.

Predvođena neuronaučnicom SFU Sarah Faber, studija objavljena u Netvork Neuroscience otkrila je da slušanje muzike aktivira regione mozga koji su povezani sa nagradom kod starijih odraslih osoba, bez obzira na njihovo poznavanje muzike.

„Slušanje muzike uključuje više mreža u našem mozgu“, kaže Faber. „Povrh fizičkih svojstava zvukova koje čujemo, nekoliko dodatnih faktora pomaže u formiranju slike celog mozga. Da li ste čuli pesmu ranije? Da li vam se sviđa? Da li budi uspomene?“

Faber, koji je takođe postdoktorski istraživač na Institutu za neuronauku i neurotehnologiju SFU, kaže da slušanje muzike može biti korisno za starije osobe sa neurodegeneracijom, kao što je Alchajmerova bolest, jer može pomoći u vraćanju sećanja i pruža način da ostanu povezani sa svojom prošlošću i svojim najmilijima, kao i svojim vršnjacima.

Istraživači su pratili aktivnost mozga u dve grupe učesnika koji su slušali muziku: mlađa grupa odraslih sa prosečnom starošću od 19 godina i grupa starijih osoba sa prosečnom starošću od 67 godina.

Učesnici su slušali 24 uzorka, uključujući pesme koje su sami odabrali, popularnu i prepoznatljivu muziku koju su istraživači namerno odabrali i dvosmislene pesme komponovane posebno za studiju.

„Otkrili smo da se moždane strukture odgovorne za obradu fiziološke i kognitivne nagrade—takođe poznate kao mreža nagrađivanja—aktiviraju kod mlađih odraslih dok slušaju muziku koju vole ili su joj poznati. Međutim, mreže nagrađivanja starijih osoba stimulišu se muzikom. čak i kada im je potpuno nov, ili ako kažu da im se ne sviđa mnogo“, kaže Faber.

„Razumevanje načina na koji muzika funkcioniše u mozgu je veoma složeno, posebno imajući u vidu da se naš mozak stalno razvija sa godinama“, kaže ona. „Sa obukom, mreža slušnih nagrada može postati još angažovanija u svim vrstama muzike.“

„Ali čak i kada im muzika nije poznata, ona i dalje ima sposobnost da natera njihovo telo da se kreće i da pomogne u kalibraciji ili balansiranju njihovih emocija aktiviranjem tih regiona u mozgu“, kaže ona.

Faber kaže da postoji nekoliko dodatnih prednosti slušanja muzike i za starije i za mlađe odrasle osobe. „Ako prolazite kroz težak period, muzika može da vas motiviše ili da vam pomogne da se opustite. Može nam pomoći da uspostavimo društvene veze.“

„Povezivanje sa osobom preko zajedničke muzike koja vam se sviđa je veoma efikasan način za povezivanje. Takođe možemo da se povežemo sa ljudima preko zajedničke muzike koja nam se ne sviđa.“

Nakon što je postavila temelje za svoje buduće istraživanje, Faberovi sledeći koraci uključuju primenu metoda i zaključaka iz ove studije kako bi se ispitalo da li se isti obrasci moždane aktivnosti nalaze kod starijih osoba sa demencijom i Alchajmerovom bolešću.