Vežbanje u srednjim godinama može ‘preokrenuti’ godine neaktivnosti, otkriva velika studija

Vežbanje u srednjim godinama može ‘preokrenuti’ godine neaktivnosti, otkriva velika studija

Kako sve starija populacija raste, a demencija, kardiovaskularne bolesti i osteoporoza dostižu nivo epidemije, ljudi svih uzrasta žele da znaju kako mogu da žive zdravije, a ne samo duže.

Za žene u 40-im i 50-im godinama, nije kasno da preduzmu akciju. Studija koja je pratila više od 11.000 žena u Australiji otkrila je da je srednji život ključno vreme za ispunjavanje smernica za fizičku aktivnost od najmanje 150 minuta nedeljno.

Žene u studiji koje su rekle da su se dosledno pridržavale tih smernica u narednih 15 godina imale su bolje rezultate fizičkog zdravlja od onih žena koje nisu.

Čak su i učesnici koji nisu redovno vežbali pre srednjih godina imali koristi od nove rutine. U stvari, u poslednjoj studiji praćenja, rezultati fizičkog testa ove grupe bili su praktično isti kao i kod grupe žena koje su redovno vežbale pre svojih 50-ih – tri procentna poena ispred žena koje nikada ili retko ispunjavaju smernice za vežbanje.

Potrebna su buduća istraživanja da bi se videlo da li se ove fizičke koristi odnose i na muškarce u srednjim godinama, ali postoji dobar razlog za sumnju da bi mogli.

„Naši nalazi sugerišu da za održavanje dobrog kvaliteta života u vezi sa fizičkim zdravljem oko 70 godina, neko možda može da se „nadoknadi“ što nije bio aktivan ranije tako što će postati aktivan sredinom 50-ih“, piše istraživački tim, predvođeni naučnici sa Univerziteta u Sidneju.

„Ovaj nalaz podržava inicijative javnog zdravlja za razmenu poruka o „povratku sata“ u srednjim godinama kroz promene u načinu života kao što je fizička aktivnost.

Zanimljivo je da žene u studiji koje su počele dosledno da vežbaju tek u 60-im godinama nisu videle iste prednosti kao one koje su počele da vežbaju u 50-im. Glavni autor i epidemiolog Binh Ngujen i njene kolege sumnjaju da je to zato što „nije bilo dovoljno akumulacije fizičke aktivnosti da bi zdravstvene koristi bile očigledne do oko 70. godine“.

Redovno vežbanje teško da je novi recept za ljude srednjih godina, ili ljude bilo kog uzrasta, zaista. Brojne velike populacijske studije povezale su fizičku aktivnost sa manjim rizikom od smrti, ali iznenađujuće je da je nekoliko dugoročnih studija pratilo zdravstvene efekte vežbanja kako osoba stari.

Nova studija pratila je žene starosti od 47 do 52 godine u Australiji od 1998. do 2019. godine, uz povremene preglede mentalnog i fizičkog zdravlja svake tri godine.

Učesnici su prijavili svoju fizičku aktivnost, koja možda ne odražava stvarnost. Međutim, čak i kada se kontrolišu socioekonomske, dijetetske i druge faktore fizičkog i mentalnog zdravlja, pojavila se „mala, ali značajna“ korist.

Da stave tri procentna poena u kontekst, istraživači iz Australije objašnjavaju da osteoartritis obično rezultira razlikom od 10 poena u rezultatima fizičkog funkcionisanja osobe u poređenju sa onima bez njega.

Nedavna meta-analiza sugeriše da čak i samo jedan poen razlika na ovom testu fizičke aktivnosti može smanjiti rizik od smrtnosti u opštoj populaciji.

„U kombinaciji sa postojećim dokazima, ova studija doprinosi rastućim dokazima o prednostima održavanja ili usvajanja aktivnog načina života u srednjim godinama“, zaključuju istraživači.

Studija je objavljena u PLOS Medicine.