Izraelski odbrambeni sistem Gvozdena kupola dugo ga je štitio od dolaznih raketa. Sada gradi „sajber kupolu“ za odbranu od onlajn napada, posebno od zakletog neprijatelja Irana.
„To je tihi rat koji nije vidljiv“, rekao je Aviram Atzaba, šef za međunarodnu saradnju Izraelske nacionalne sajber direkcije.
Iako se Izrael bori protiv Hamasa u Gazi od napada 7. oktobra, takođe se suočio sa značajnim porastom sajber napada Irana i njegovih saveznika, rekao je Atzaba.
„Pokušavaju da hakuju sve što mogu“, rekao je on za AFP, ukazujući na Hamas i libanski pokret Hezbolah, ali dodajući da do sada „nisu uspeli da izazovu nikakvu stvarnu štetu“.
On je rekao da je oko 800 značajnih napada osujećeno od izbijanja rata. Među metama su bile vladine organizacije, vojna i civilna infrastruktura.
Neki napadi nisu mogli biti sprečeni, uključujući bolnice u gradovima Haifa i Safed u kojima su ukradeni podaci o pacijentima.
Dok Izrael već ima sajber odbranu, ona se dugo sastojala od „lokalnih napora koji nisu bili povezani“, rekao je Acaba.
Dakle, u protekle dve godine, direkcija je radila na izgradnji centralizovanog sistema u realnom vremenu koji radi proaktivno na zaštiti čitavog izraelskog sajber prostora.
Sa sedištem u Tel Avivu, direkcija radi pod nadležnošću premijera. Ne otkriva brojke o svom osoblju, budžetu ili računarskim resursima.
Izrael blisko sarađuje sa više saveznika, uključujući Sjedinjene Države, rekao je Acaba, jer se „sve države suočavaju sa sajber terorizmom“.
„Za borbu protiv mreže potrebna je mreža“, rekao je on.
Izraelski najveći neprijatelj Iran je „impresivan neprijatelj“ u onlajn ratovima, rekao je Čak Frajlih, istraživač na Institutu za nacionalne bezbednosne studije, koji je povezan sa Univerzitetom u Tel Avivu.
Njegovi napadi imaju za cilj sabotiranje i uništavanje infrastrukture, ali i prikupljanje podataka za obaveštajne svrhe i širenje lažnih informacija u propagandne svrhe“, rekao je on.
Iran je pozdravio Hamasov napad 7. oktobra na Izrael, koji je rezultirao smrću 1.170 ljudi, uglavnom civila, prema podacima AFP-a zasnovanim na izraelskim zvaničnim podacima.
U izraelskoj ofanzivi odmazde protiv Hamasa ubijeno je najmanje 34.596 ljudi u Gazi, uglavnom žena i dece, saopštilo je ministarstvo zdravlja teritorije kojom upravlja Hamas.
Regionalne tenzije su porasle, posebno nakon što je Iran po prvi put prošlog meseca ispalio stotine projektila direktno na Izrael u znak odmazde za smrtonosni izraelski vazdušni napad na iranski konzulat u Damasku.
Bila je to najdramatičnija eskalacija do sada nakon višegodišnjeg rata u senci ubistava i sabotažnih napada između Izraela i Irana.
Frajlih je u studiji objavljenoj u februaru tvrdio da je Iran relativno sporo ulagao u sajber rat, sve dok dva ključna događaja nisu izazvala promenu.
Prvo, njeni lideri su primetili kako su antivladini demonstranti koristili internet kao sredstvo za mobilizaciju podrške za pobunu nakon izbora 2009. godine.
U krvavom obračunu koji je slomio pokret, iranske vlasti su prekinule pristup društvenim medijima i veb-sajtovima koji pokrivaju proteste.
Zatim, u septembru 2010, sofisticirani sajber napad korišćenjem virusa Stuknet, za koji Iran okrivljuje Izrael i Sjedinjene Države, naneo je fizičku štetu nuklearnom programu Teherana.
Frajlih je rekao da je napad „pokazao ekstremnu ranjivost Irana i doveo do teškog nacionalnog šoka“.
Od tada je Iran stekao značajnu ekspertizu da postane „jedna od najaktivnijih zemalja u sajber prostoru“, rekao je on.
Dok se Izrael smatra velikom sajber silom, Iran će se samo poboljšati, rekao je Frajlih.
On je ukazao na pomoć Rusije i Kine, kao i na njenu mnogo veću populaciju i akcenat na sajber obuku za studente i vojnike, dodajući da je trend „zabrinut za budućnost“.
Atzaba je insistirao na tome da je količina hakera sekundarna u odnosu na kvalitet tehnologije i njene upotrebe.
„U protekle dve godine razvijali smo sajber kupolu protiv sajber napada, koja funkcioniše kao Gvozdena kupola protiv raketa“, rekao je on.
„Sa sajber kupolom, svi izvori se unose u veliki bazen podataka koji omogućava pogled na veliku sliku i pozivanje na nacionalni odgovor na sveobuhvatan i koordinisan način.“
Izraelski sistem ima različite skenere koji kontinuirano „prate izraelski sajber prostor u potrazi za ranjivostima i obaveštavaju zainteresovane strane o sredstvima za njihovo ublažavanje“, rekao je on.
Izraelska sajber snaga oslanjala se na blisku saradnju između javnog, privatnog i akademskog sektora, kao i na izraelske hakere „belog šešira“ koji pomažu u identifikaciji slabosti.
„Radimo ruku pod ruku“, rekao je on.