Vučić: U izmenjenoj finalnoj verziji rezolucije o Srebrenici nema suštinskih izmena

Vučić: U izmenjenoj finalnoj verziji rezolucije o Srebrenici nema suštinskih izmena

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u vezi sa nacrtom rezolucije o Srebrenici da u izmenjenoj, finalnoj verziji, nema suštinskih izmena. Danas su se rezoluciji o Srebrenici kao kosponzori pridružili i Estonija, Poljska, Luksemburg i naše komšije Bugarska i Hrvatska, dodao je Vučić.

„Prihvaćen je amandman Perua da se kaže „međunarodni sudovi“, a ne samo Međunarodni krivični tribunal za bivšu Jugoslaviju, već da se računa i Međunarodni krivični Sud u Hagu“, napomenuo je predsednik države.

Dodao je da je jednoglasno odbijen predlog Irana da se u rezoluciji spomene i genocid u Gazi i da su, iz njemu nepoznatog razloga, odbili predložene izmene australijske delegacije.

NJihov je plan, kako je rekao, da se o rezoluciji glasa između 13. i 17. maja, najverovatnije 15. i 16. i da se poklopi sa glasanjem o prijemu Prištine u Savet Evrope, dodajući da će se posle glasanja videti ko su stvarni prijatelji Srbije.

„Srbija se nije obrukala. U jednoj odvratnoj atmosferi koju su kreirali i u regionu i u Evropi i svetu, protiv Srbije i srpskog naroda, mi nijednog sekunda nismo negirali užasne zločine koji su se dogodili u Srebrenici. Znate, kada imate odbrambene mehanizme, kada ste tako napadnuti, tada imate pravo i da se branite na drugačiji način. Mi to nismo učinili nijednog sekunda. Uvek smo pokazali pijetet prema žrtvama, poštovanje prema žrtvama“, rekao je predsednik i istakao da se Srbija držala dostojanstveno, ponosito, časno i odgovorno.

Kaže da je upoznao veliki deo sveta sa onim što se zbiva i da je ponosan na rad ogromnog broja ljudi. Poručio je da ćemo nastaviti da se borimo sa, kako je rekao, “jasnom činjenicom da znamo da će ishod biti nepovoljan po nas”.

Kaže da će nastaviti da razgovara sa inostranim partnerima o rezoluciji o Srebrenici.

Kada je reč o glasanju za članstvo tzv. Kosova u Savetu Evrope, Vučić kaže da nema prevelika očekivanja.

Ističe da je Velika Britanija preuzela palicu u kampanji da se to ostvari.

“Nisam ja slučajno pitao Amerikance, pošto znam da je Amerikancima stalo do objašnjenja oko Dejtanskog sporazuma, Britance nema potrebe ni da pitam. Ništa ne moram da ih pitam. NJih to i ne interesuje. Dakle, ali Amerikance pitam još jednom, poštovani američki partneri zašto ste dozvolili brutalno kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma? Jer ja znam da oni znaju da je to brutalno kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma. Naše britanske partnere i Nemce ne pitam ništa. Pitam Amerikance samo da mi odgovore“, rekao je Vučić.

Kaže da prema njegovim procenama oni imaju između 29 i 33 glasa u Savetu Evrope.

Poručio je da ćemo se mi boriti.

“Ali i dan posle toga, nećemo se obrukati. Mi svoj obraz da uništimo i da ukaljamo nećemo. Dan posle toga ogrnućemo naše srpske trobojke, okačićemo na naše kuće, ponosno ići ulicama, ne samo naše zemlje, već svih gradova sveta i kao slobodarski narod koji je stravično stradao i u Prvom svetskom ratu i u Drugom svetskom ratu i u sukobima devedesetih, da bi mu neki drugi solili pamet ko je izvršio genocid”, istakao je Vučić.

Vučić je čestitao premijeru Milošu Vučeviću i članovima nove vlade i poželeo im uspeh i mnogo napornog rada i naglasio da veruje u novu Vladu Srbije i da su pred nama izazovna vremena. On je rekao da, kao što ima sedam miliona građana, tako ima i „sedam miliona premijera i predsednika koji bi da sastavljaju vladu“.

On je naglasio da na kraju mandata ove vlade, krajem 2027. godine vidi Srbiju kao najuspešniju zemlju u regionu, da očekuje dobre rezultate ali i da će biti oblasti u kojima nećemo biti zadovoljni.

Predsednik Srbije je rekao da je Ekspo sve ono što se zbiva u celoj zemlji, navodeći brojne infrastrukturne projekte koji se rade i koji su u planu.

Ono što je Ekspo to je i dolazak predsednika Sija, dodao je Vučić.

„Presrećan sam što dolazi u Srbiju“, istakao je Vučić.

Velika čast za Srbiju i velika šansa za nas, rekao je Vučić podsetivši da je Si Đinping bio u Srbiji 2016. godine.

„U narednih pet godina gotovo svi proizvodi biće slobodni za izvoz u Kinu. Znate li šta to znači za našu zemlju? To su za nas velike stvari. Zamoliću predsednika Sija – dve ili tri stvari – da vidimo da li možemo ponovo da pokrenemo fabrike lokomotiva i vozova, imamo ljude koji se u to razumeju, da neka od kineskih kompanija uloži u Srbiju“, rekao je Vučić.

Uoči godišnjice masovnih ubistava u Ribnikaru i okolini Mladenovca i Smedereva, predsednik Vučić je još jednom izrazio saučešće porodicama stradale dece i istakao da država neće odustati od pravde.

Istakao je da su to teški dani za celu zemlju.

Govoreći o tome šta se promenilo od kada su Srbiju zadesila dva stravična događaja, predsednik je rekao da se više nije postavljalo pitanje da li ćemo imati najbolje table, igrališta ili bazene po školama, već koliko su deca bezbedna.

“Drastično smo povećali broj policajaca koji brine o deci, broj pedagoga, psihologa, gledamo da radimo što više sa decom. Poslušali smo savete i kad je u pitanju memorijalni centar sve što su tražili, onih za koje su tražili da učestvuju u projektovanju, dizajniranju, izgradnji samog memorijalnog centra u Ribnikaru, to smo učinili“, rekao je Vučić.

Napomenuo je da su njegovi saradnici na, kako kaže, nedeljnoj vezi sa ljudima iz Dubone i Malog Orašja, a da se Ana Brnabić, kao dosadašnja premijerka Vlade, posvetila Ribnikaru. Naveo je da je sve što je urađeno posle toga izazivalo dvostruka, često suprotstavljena viđenja.

Naveo je i da je Srbija, po broju ubistava, silovanja, ali i napadima na decu, jedna od najbezbednijih zemalja u Evropi.

“A sve to može i mora da bude još bolje. I još moramo da postižemo neuporedivo bolje rezultate. I zato sigurnost za decu, bezbednost za decu je tema kojom ćemo se baviti i u budućnosti. I verujem da ćemo moći da postignemo još bolje rezultate“, rekao je Vučić.