U srcu suncem okupanog Maroka, naučnici na čelu sa stručnjacima Međunarodnog centra za poljoprivredna istraživanja u suvim područjima (ICARDA) vode borbu protiv dugotrajne suše koja već šestu godinu pogađa zemlju. Fokusirani na oplemenjivanje useva koji mogu opstati u ekstremnim uslovima, ovi istraživači razvijaju genetske varijacije pšenice, ječma i drugih ključnih useva, omogućavajući farmerima da održe produktivnost u nemilosrdnim okolnostima.
„Pogledajte ove prelepe klasje pšenice“, ponosno je izjavio Vuletav Tadesse Degu, šef oplemenjivanja pšenice u ICARDA-i, dok je pokazivao na bujno polje u Marchouchu, južno od Rabata. Ova slika stajala je u oštrom kontrastu sa okolnim sušnim pejzažom, predstavljajući nadu u budućnost poljoprivrede u Maroku.
Prema prognozama Instituta za svetske resurse, Maroko se suočava sa „ekstremno visokim“ stresom vode do 2040. godine. Ovi izazovi podstakli su stručnjake da deluju brzo i efikasno, prepoznajući potrebu za otpornijim usevima kako bi se osigurala sigurna opskrba hranom u budućnosti.
Ova inicijativa nailazi na izazove, posebno u administrativnim procedurama. Iako su prošle godine odobrene nove sorte pšenice i ječma, procesi odobravanja seme oduzimaju previše vremena, usporavajući širenje novih sorti poljoprivrednicima. Moha Ferahi, šef odeljenja za očuvanje i unapređenje genetskih resursa u Nacionalnom institutu za poljoprivredna istraživanja, naglašava potrebu za brzim revidiranjem ovog sistema kako bi se ubrzao pristup otpornom semenju.
Uprkos izazovima, naučnici su optimistični u pogledu budućnosti. Zajedno sa nacionalnim poljoprivrednim programom, široko usvajanje otpornih sorti može pomoći u nadoknadi rastućih gubitaka u poljoprivredi. Ovaj napredak ne samo da će osigurati sigurnost u snabdevanju hranom, već će i pružiti vitalnu podršku farmerima u borbi protiv klimatskih promena.