Lažni video snimci generisani veštačkom inteligencijom, koji prikazuju poznate indijske glumce kritikujuće premijera Narendru Modija i podržavajuće Kongresnu partiju, postali su viralni na internetu, predstavljajući samo jedan od primera dezinformacija koje ciljaju na uticaj na izbore u Indiji.
Istraživači i analitičari upozoravaju da je nedovoljno regulisanje tehnoloških kompanija stvorilo plodno tlo za širenje štetnih sadržaja koji mogu da iskrive javno mnjenje i podstaknu nasilje, a da pritom milioni glasača ostaju zbunjeni i ne znaju kome da veruju.
U godini prepunoj važnih izbora, a s obzirom na veličinu i značaj Indije za kompanije društvenih medija, očekivalo bi se više pažnje posvećene ovoj problematici. Međutim, mnogi istraživači kažu da su obećanja kompanija poput Gugla i Meta ostala neispunjena uprkos godinama neefikasnih pokušaja da se suzbije širenje dezinformacija.
Najnovija pretnja dolazi od tehnologije veštačke inteligencije, koja omogućava kreiranje realističnih video snimaka, slika ili audio zapisa. Duboki lažnjaci, tj. AI generisani video snimci, postaju sve rašireniji u političkom kontekstu, što dodatno komplikuje situaciju i dovodi u pitanje poverenje javnosti u informacije koje dobija.
Indijsko Ministarstvo za informacije i tehnologiju preduzima određene korake u borbi protiv dezinformacija, naređujući kompanijama društvenih medija da uklone lažne sadržaje, uključujući i duboke lažnjake. Međutim, nedostatak jasne regulative i zakonskog okvira usmerenog na veštačku inteligenciju otežava suzbijanje ovog problema.
Sve ovo stvara ozbiljne izazove za indijske glasače, koji se suočavaju sa sve većom fluktuacijom informacija i teškoćama u razlikovanju istinitih informacija od dezinformacija. U takvoj situaciji, edukacija o veštačkoj inteligenciji i dezinformacijama postaje ključna kako bi se osiguralo da građani mogu donositi informisane odluke na izborima.