Istraživači ispituju sprovođenje programa psihosocijalne podrške adolescentima obolelim od raka

Istraživači ispituju sprovođenje programa psihosocijalne podrške adolescentima obolelim od raka

Socijalna izolacija je teško iskustvo za mnoge ljude i bila je posebno uznemirujuća tokom pandemije COVID-19. Za adolescente koji su imunokompromitovani, fizičko distanciranje može biti važno u upravljanju rizikom od ozbiljne infekcije, ali to može biti posebno negativno iskustvo tokom nekih od njihovih najformativnijih godina.

Nedavna studija dr Lindsai Jibb i Ph.D. studentica Alicia Kilfoi, i na fakultetu za medicinske sestre Lorens Blumberg, i dr Čana Korenblum na Medicinskom fakultetu Temerti, otkrila je da ugradnja psihosocijalnog programa i programa podrške vršnjacima pod nazivom Teens4Teens u brigu o raku tinejdžera može pomoći u rešavanju izolacije sa kojom se suočavaju mnogi adolescenti tokom lečenja, pozitivno utičući na njihovo mentalno blagostanje.

„Jedna od najvećih ideja za tinejdžere u našoj studijskoj grupi bila je komponenta podrške vršnjacima“, kaže Kilfoi. „Želeli su bezbedan prostor za komunikaciju sa drugim tinejdžerima sa rakom koji su razumeli kroz šta prolaze.“

Jedan od neočekivanih nalaza iz studije, koja je objavljena u časopisu Supportive Care in Cancer, je da je ova vrsta programa podrške takođe delovala kao poligon za veštine povezane sa tipičnim razvojem adolescenata, kao što su mentorstvo vršnjaka, aplikacije za post- srednje obrazovanje i planiranje buduće karijere.

„Situacija sa rakom kod tinejdžera je veoma jedinstvena, po tome što bolest pogađa u vreme kada oni pokušavaju da razviju sopstveni osećaj autonomije“, kaže Jibb, jedan od autora studije, Kilfojev supervizor, naučnik u bolnici za bolesnike. Deca (SickKids) i docent na Fakultetu medicinskih sestara Lorens Blumberg. „Resursi u pedijatrijskoj onkologiji često nisu prilagođeni ovoj starosnoj grupi, pa se čini da je ovaj program podrške, prema našim rezultatima, korak u pravom smeru.

Program podrške Teens4Teens je prvobitno osmislila dr Chana Korenblum, specijalista za adolescentnu medicinu u Odeljenju za adolescentnu medicinu u SickKids-u, a implementirao ga je visokokvalifikovani tim specijalista za život dece kao virtuelni program podrške za mlade pacijente sa rakom tokom COVID-a. 19 pandemija. To je tinejdžerima pružilo osećaj rutine i dalo im prostor da se povežu kroz redovne virtuelne sesije sa govornicima koji su ih angažovali na teme vezane za rak, ali i život kao tinejdžer.

„Tinejdžeri su nam rekli da cene prostor u kome su sve misli i osećanja o raku dobrodošli, gde mogu da dele svoje priče i menjaju strategije suočavanja bez osuđivanja, i što je najvažnije, gde osećaju snažan osećaj pripadnosti i povezanosti“, kaže Korenblum .

Sesije su uključivale moderatore koji su bili specijalisti za život dece, i gostujuće govornike iz različitih disciplina, uključujući negu i kreativnu umetničku terapiju. Svaka grupa je bila uključena u rešavanje strategija suočavanja sa tugom i snalaženje u teškim osećanjima koristeći aktivnosti kao što su muzička i umetnička terapija.

Kroz kvalitativne intervjue sa tinejdžerskim učesnicima, govornicima i moderatorima, studija je identifikovala četiri široke teme u vezi sa programom Teens4Teens, uključujući puteve u program, kapacitet implementacije, pozitivan uticaj i oblasti za buduća poboljšanja.

Jedna od najvećih privlačnosti tinejdžera da učestvuju u programu, prema intervjuima sastavljenim kao deo studije, bila je želja da pojedinci povrate osećaj kontrole. Mnogi koji su učestvovali u studiji prijavili su izazove povezane sa osećanjem isključenosti iz donošenja odluka u sopstvenim životima, uključujući i medicinski tretman, i negativan uticaj raka na njihov osećaj sebe i odnose sa drugima.

„Takođe smo videli tinejdžere koji izveštavaju da je program normalizovao njihovo iskustvo raka na razvojno prikladan način i promenio način na koji su zdravstveni radnici sa njima sarađivali kao pacijenti“, kaže Jibb, koji takođe drži predsedavanje Signi Hildur Eaton u istraživanju pedijatrijske medicinske sestre u SickKids. .

Ovaj dvosmerni uticaj programa, kao rezultat interakcije između tinejdžera i gostujućih govornika i moderatora, bio je još jedan neočekivani nalaz studije.

„Pored toga što su tinejdžeri prijavili pozitivne promene u svom blagostanju, čuli smo da su gostujući govornici i moderatori počeli da razmišljaju o tretmanu tinejdžera na razvojno prikladniji način kao rezultat programa“, kaže Korenblum.

Iako je studija otkrila da je virtuelni aspekt programa poboljšao dostupnost za neke tinejdžere koji su primali negu na ambulantnoj osnovi, predlog za poboljšanje je bio da se program učini hibridnim sa ličnom komponentom kako bi se pružilo više mogućnosti za smislene društvene vezu.

Prema Džibu, Kilfoju i Korenblumu, trenutno postoji interesovanje u onkologiji da se unapredi programiranje usmereno na tinejdžere. Program Teens4Teens je jeftina, izvodljiva intervencija koja je rezultirala značajnim pozitivnim uticajima.

Dr Korenblum bi želeo da se program rutinski sprovodi, a rezultati studije će pomoći da se program ponovo osmisli na osnovu direktnih povratnih informacija od tinejdžera, sa mogućnostima da ga poveća tamo gde je to potrebno radi povećanja angažovanja i zapošljavanja.

„Adolescencija može biti teška za navigaciju, a dijagnoza raka može dodati mnogo neravnina na putu“, kaže Jibb. „Uzbuđen sam što vidim kako ovaj program nastavlja da raste u podršci tinejdžerima sa rakom.“