Iran podiže tužbu zbog izveštaja Bi-Bi-Sija o tinejdžerki koju su navodno ubile bezbednosne snage na protestima 2022

Iran podiže tužbu zbog izveštaja Bi-Bi-Sija o tinejdžerki koju su navodno ubile bezbednosne snage na protestima 2022

Iranski tužioci podneli su u sredu krivične prijave protiv aktivista i novinara nakon izveštaja Bi-Bi-Sija da su navodne bezbednosne snage „seksualno napale i ubile” 16-godišnju devojčicu tokom protesta zbog smrti Mahse Amini 2022.

Smrt Nike Šakaramija takođe je izazvala veliko gnev u to vreme.

Amini je umrla nakon što ju je policija privela jer navodno nije nosila svoj obavezni hidžab, ili maramu, po njihovom ukusu. Istražitelji UN su rekli da je Iran odgovoran za „fizičko nasilje“ koje je dovelo do Aminijeve smrti.

U slučaju Šakaramije, vlasti su saopštile da je umrla nakon što je pala sa visoke zgrade, što je njena majka odmah osporila, koja je rekla da je njena ćerka pretučena.

U izveštaju Bi-Bi-Sija objavljenom u ponedeljak – oslanjajući se na ono što je opisao kao izveštaj napisan za iransku paravojnu Revolucionarnu gardu – kaže se da su Šakaramiju pritvorile tajne bezbednosne snage koje su je maltretirale, a zatim je ubile pendrecima i elektronskim omamljivanjem nakon što se borila protiv napada.

Iranska novinska agencija Mizan, koju vodi pravosuđe zemlje, saopštila je u sredu da je priča Bi-Bi-Sija „lažna, netačna i puna grešaka izveštaj“, ne baveći se nijednom od navodnih grešaka koje sadrži.

To je bilo prvo vladino priznanje izveštaja Bi-Bi-Sija i kaže se da su „novinari i aktivisti“ pozvani zbog tog pitanja.

„Tužilaštvo u Teheranu podnelo je krivičnu prijavu protiv ovih ljudi“, rekao je Mizan, uz optužbe koje uključuju „širenje laži“ i „propagandu protiv sistema“. Prva optužba može da nosi kaznu od godinu i po dana zatvora i desetine udaraca bičem, dok druga može uključivati i do godinu dana zatvora.

Mizan nije identifikovao te optužbe i nejasno je da li su tužioci optužili tri novinara Bi-Bi-Sija koji su napisali izveštaj. Oni koji su povezani sa persijskom službom Bi-Bi-Sija su godinama bili na meti Teherana i zabranjen im je rad u zemlji od spornih predsedničkih izbora 2009. i protesta Zelenog pokreta.

Bi-Bi-Si nije odmah odgovorio na zahtev za komentar. Emiter je primetio da su poslednjih godina tokom rasprostranjenih protesta plutali lažni dokumenti za koje se tvrdilo da potiču od iranske vlade.

Međutim, navodi se da ima „pouzdanje da je originalan“, uprkos nedoslednosti u izveštaju koji koristi stari akronim za policiju.

Iranski ministar unutrašnjih poslova Ahmad Vahidi pokušao je u sredu da odbaci izveštaj Bi-Bi-Sija kao pokušaj da se „skrene pažnja“ sa tekućih protesta na američkim univerzitetima zbog rata između Izraela i Hamasa — uprkos događajima koji dominiraju američkim televizijskim mrežama.

„Neprijatelj i njihovi mediji pribegli su lažnim i nategnutim izveštajima da bi sproveli psihološke operacije“, rekao je Vahidi, prenosi državna novinska agencija IRNA.