Novo istraživanje sa Univerziteta u Aberdinu moglo bi da dovede do razvoja lekova za bolest koja pogađa 1 od 4 osobe širom sveta, ali se trenutno ne leči.
Studiju, koja je objavljena u Cell Metabolism, sproveo je međunarodni tim naučnika, predvođen profesorkom Lorom Heisler sa Instituta Rovett Univerziteta Aberdeen i dr Fionom Murrai sa Univerzitetskog instituta za medicinske nauke.
Više od 400.000 gena pojedinaca je proučavano iz UK Biobanke, a istraživači su otkrili da su varijante specifičnog gena zvanog GPR75 povezane sa mršavošću i manjom šansom za razvoj stanja koje se zove steatoza jetre, što je vrsta bolesti masne jetre.
Istraživanje je takođe otkrilo da je uklanjanje GPR75 sprečilo nakupljanje masti u jetri nakon uzimanja zapadnjačke ishrane kod miševa.
Profesor Heisler je rekao: „Ljudi koji su se upisali u UK Biobank su profilisani i otkrili smo da su oni sa poremećajima u genu GPR75 manje podložni oboljenju masne jetre. Ovo je važan napredak.“
„Približno 1 od 4 osobe širom sveta ima nealkoholnu masnu bolest jetre, međutim trenutno ne postoje lekovi koji bi posebno lečili ovo stanje.“
„Napredna nealkoholna masna bolest jetre može dovesti do ciroze, čiji je jedini lek transplantacija jetre. Ova studija je istakla potencijalnu metu lekova za nealkoholnu masnu bolest jetre.“
Dr Marej je rekao: „Kao deo Centra za kardiovaskularne bolesti i dijabetes u Aberdinu, opšti cilj našeg istraživanja je da otkrije nove ciljeve za otkrivanje i lečenje metaboličkih bolesti i srodnih bolesti kao što su bolesti srca, visok krvni pritisak, dijabetes i nealkoholna masna bolest jetre.
„GPR75 je receptor povezan sa G proteinom. Preko 30% lekova deluje na receptore spojenih sa G proteinom, što ilustruje da bi GPR75 mogao da bude nova meta za lek. Ubuduće, planiramo da iskoristimo naše otkriće i istražimo kako možemo da blokiramo delovanje GPR75 u telo da prevede naše nalaze na kliniku“.