Nalazi podvlače potrebu za sprovođenjem propisa i preventivnim naporima usmerenim na tinejdžere, naglašavaju istraživači.
Vaping je popularan među tinejdžerima. U 2022, procenjuje se da je oko 14% srednjoškolaca u SAD — oko 2,14 miliona — i više od 3% učenika srednjih škola — oko 380.000 — prijavilo da je pušilo u prethodnom mesecu, primećuju istraživači.
Određeni metali su identifikovani u aerosolima i tečnostima e-cigareta. Njihova apsorpcija je posebno štetna tokom perioda razvoja, kažu istraživači, pozivajući se na istraživanja koja pokazuju da su povećani nivoi izloženosti povezani sa kognitivnim oštećenjem, poremećajima ponašanja, respiratornim komplikacijama, rakom i kardiovaskularnim oboljenjima kod dece.
Istraživači su želeli da saznaju da li potencijalno toksični nivoi metala mogu biti povezani sa frekvencijom vapinga i da li ukus može biti uticajan.
Oni su se oslanjali na odgovore na nacionalno reprezentativni Talas 5 (od decembra 2018. do novembra 2019.) PATH Iouth Studi, koji je uključivao 1607 tinejdžera između 13 i 17 godina. Nakon isključenja, 200 vapera je uključeno u konačnu analizu.
Njihovi uzorci urina su testirani na prisustvo kadmijuma, olova i uranijuma, a učestalost vapinga je označena kao povremena (1–5 dana/mesečno), povremena (6–19 dana) i česta (20+ dana).
Vape ukusi su grupisani u četiri kategorije koje se međusobno isključuju: mentol ili menta; voće; slatko, kao što su čokolada ili deserti; i drugi, kao što su duvan, karanfilić ili začin, i alkoholna ili bezalkoholna pića.
Među 200 ekskluzivnih vapera (63% žena), 65 je prijavilo povremenu upotrebu, 45 povremeno i 81 čestu upotrebu; Nedostajale su informacije o frekvenciji vapinga za 9.
Prosečan broj nedavnih udisaja dnevno porastao je u tandemu sa učestalošću vapinga: povremeno = 0,9 udisaja; povremeno = 7,9 udisaja; često = 27 udisaja.
U prethodnih 30 dana, 1 od 3 (33%) vapera je rekao da je koristio arome mentola/mente; polovina (50%) je favorizovala voćne ukuse; nešto više od 15% se opredelilo za slatke ukuse; a 2% je koristilo druge ukuse.
Analiza uzoraka urina pokazala je da su nivoi olova bili 40% veći među isprekidanim vaperima i 30% veći među čestim vaperima nego među povremenim. Nivoi uranijuma u urinu su takođe bili dvostruko veći među čestim vaperima nego među povremenim vaperima
Poređenje tipova ukusa pokazalo je 90% veće nivoe uranijuma među vaperima koji su preferirali slatke ukuse nego među onima koji su se opredelili za mentol/mentu.
Nisu nađene statistički značajne razlike u nivoima kadmijuma u urinu između učestalosti isparenja ili tipova ukusa.
Ovo je opservaciona studija, i kao takva ne mogu se izvući konačni zaključci o nivoima toksičnih metala i učestalosti/akusima vapinga, priznaju istraživači, koji takođe upozoravaju da će nivoi toksičnih metala u vapesima varirati u zavisnosti od brenda i tipa isparivača koji se koristi ( rezervoar, mahuna, mod).
Iako nivoi u urinu ukazuju na hroničnu izloženost, oni su procenjeni u samo jednom trenutku, dodajući tome da se prisustvo uranijuma u urinu može pripisati različitim izvorima, uključujući izloženost životne sredine prirodnim naslagama, industrijske aktivnosti i unos ishranom, dodaju oni.
„Ipak, poznato je da ova jedinjenja nanose štetu ljudima“, pišu oni. Posebnu zabrinutost izazivaju povećani nivoi uranijuma koji se nalaze u kategoriji slatkog ukusa, dodaju oni.
„Proizvodi za elektronske cigarete sa ukusom slatkiša čine značajan deo adolescentnih vapera, a slatki ukus e-cigareta može da potisne oštre efekte nikotina i poboljša njegove efekte pojačavanja, što rezultira povećanom reaktivnošću mozga.
I zaključuju: „Upotreba e-cigareta tokom adolescencije može povećati verovatnoću izlaganja metalima, što može negativno uticati na razvoj mozga i organa.
„Ovi nalazi zahtevaju dalja istraživanja, regulaciju vapinga i ciljane intervencije javnog zdravlja kako bi se ublažila potencijalna šteta upotrebe e-cigareta, posebno među adolescentima.