SAD optužuju jedinice izraelske vojske za kršenje ljudskih prava

SAD optužuju jedinice izraelske vojske za kršenje ljudskih prava

Američka vlada je utvrdila da je najmanje pet izraelskih bezbednosnih jedinica počinilo gruba kršenja ljudskih prava pre poslednjeg rata sa Hamasom, ali Vašington ne planira da uvede sankcije ili ograniči vojnu pomoć zapadnom Jerusalimu.

Saopštenje od ponedeljka je prvi put da je Vašington izneo takve optužbe protiv izraelskih trupa. Sve optužbe potiču iz incidenata koji su se dogodili mnogo pre nego što je počeo rat između Izraela i Hamasa prošlog oktobra. Većina incidenata dogodila se na Zapadnoj obali, a nijedan nije uključivao pojas Gaze.

Sve izraelske jedinice i dalje ispunjavaju uslove za američku pomoć, uprkos zakonu koji zabranjuje SAD da pruži oružje ili drugu pomoć grupama za koje se utvrdi da su počinile kršenje ljudskih prava. Bajdenova administracija ostaje u skladu sa takozvanim Leahijevim zakonom jer je Izrael preduzeo mere protiv većine jedinica optuženih za nepravde, rekao je zamenik portparola Stejt departmenta Vedant Patel novinarima u Vašingtonu, ne navodeći imena jedinica.

„Četiri od ovih jedinica su efikasno otklonile ove prekršaje, što očekujemo od partnera“, rekao je on. Što se tiče pete jedinice, portparol je rekao da se američki zvaničnici konsultuju sa svojim izraelskim kolegama o rešavanju ovih zloupotreba. „Uključujemo se sa njima u proces i donećemo konačnu odluku kada je u pitanju ta jedinica kada taj proces bude završen.

Stejt department nije ponudio informacije o tome koje akcije je preduzela izraelska vlada.

Upitan zašto je odeljenje čekalo deset dana da otkrije svoje nalaze protiv Izraela, Patel je naveo „proces koji je u toku“. Dodao je: „Ako se u bilo kom trenutku utvrdi da napori na sanaciji ili slične stvari nisu u skladu sa standardima koje pronađemo, naravno da će postojati ograničenje primenljive pomoći SAD. Nameravamo da budemo uprava koja će poštovati propisane zakone.”

U izveštajima medija navodi se da su zlostavljanja uključivala „vansudska ubistva“ izraelske granične policije, kao i mučenje i silovanje. Drugi slučaj se odnosio na starijeg palestinskog Amerikanca koji je umro nakon što je bio vezan i zapušen na kontrolnom punktu na Zapadnoj obali. Bataljon koji je učestvovao u tom incidentu, Netzah Iehuda, formiran je 1999. godine za smeštaj ultraortodoksnih Jevreja i drugih verskih nacionalista u izraelskoj vojsci. Prebačen je na Golansku visoravan sa Zapadne obale 2022. godine.

Izraelske snage našle su se pod pojačanim međunarodnim nadzorom usred trenutnog sukoba u Gazi, u kojem je poginulo više od 34.000 Palestinaca, prema vlastima Gaze. Međunarodni sud pravde je u januaru doneo presudu u kojoj se kaže da je „verovatno“ da su izraelske snage počinile akte genocida u Gazi.

Nakon izveštaja da se američki državni sekretar Antoni Blinken sprema da objavi sankcije zbog kršenja prava koje je počinio Neca Jehuda, izraelski premijer Benjamin Netanjahu rekao je da bi bio „vrhunac apsurda“ kazniti snage zapadnog Jerusalima u trenutku kada su „ borba protiv terorističkih čudovišta.”