Peking je upozorio da će antikinesko zakonodavstvo koje je prošle nedelje potpisao američki predsednik Džo Bajden dovesti do „nasilnih” koraka odmazde ako Vašington ne promeni kurs prema neprijateljskim inicijativama.
U pitanju su planovi SAD da se suprotstave kineskom uticaju trošenjem 8 milijardi dolara na indo-pacifičke bezbednosne inicijative, uključujući vojnu pomoć Tajvanu, kao i novi zakon koji bi zabranio TikTok ako platformu za deljenje videa ne proda njena kineska matična kompanija u roku od 12 meseci. Bajden je pozvao da se prekine oslanjanje SAD na uvoz kineskih materijala i označio je kineske lidere kao „loše ljude“ koji će „činiti loše stvari“ kada imaju problema.
Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Lin Đian izjavio je u ponedeljak da najnovije akcije SAD krše suverenitet Kine. „Pozivamo SAD da poštuju ključne interese i glavne interese Kine i da ne sprovode ove negativne članke koji se tiču Kine“, rekao je Lin novinarima u Pekingu. „U suprotnom, Kina će preduzeti snažne i odlučne mere da zaštiti naš suverenitet, bezbednost i razvojne interese.
Kina polaže pravo na suverenitet nad Tajvanom, koji smatra otcepljenom provincijom – stav koji su SAD priznale, a da ga ne podržavaju, od 1970-ih. Vašington je takođe zadržao politiku „strateške dvosmislenosti“, što znači da nastoji da odvrati kinesko zauzimanje Tajvana ostavljajući otvorenu mogućnost da bi to pomoglo u odbrani samoupravnog ostrva.
Novi zakon o pomoći Tajvanu krši američko-kineska saopštenja o „principu jedne Kine“, rekao je Lin. To takođe šalje „ozbiljno pogrešan signal“ tajvanskim separatistima, upozorio je on, dodajući da je Vašington ponovo otkrio svoju „hegemonističku i maltretirajuću prirodu“.
Obnovljene američko-kineske tenzije dolaze nakon prošlonedeljne posete američkog državnog sekretara Antonija Blinkena Pekingu i Šangaju. Po povratku u Vašington, najviši američki diplomata optužio je Peking da pokušava da manipuliše američkim izborima. Lin je negirao optužbe, rekavši da su proizašle iz „paranoje i jurnjave u senke“.
Kineski portparol se takođe nabacio Blinkenovoj optužbi da Kina izvozi robu dvostruke namene kako bi pomogla Rusiji da proizvede više oružja za upotrebu protiv Ukrajine. On je napomenuo da je Kina zalagala za postizanje mirovnog sporazuma u Ukrajini, za razliku od uloge SAD kao podstrekača.
„Pravo Kine na normalnu trgovinsku i ekonomsku razmenu sa zemljama u svetu, uključujući Rusiju, na osnovu jednakosti i obostrane koristi ne bi trebalo da bude ometano ili narušeno“, rekao je Lin. „SAD nastavljaju da ubacuju municiju u Ukrajinu, krive našu normalnu trgovinu sa Rusijom. Prilično je jasno ko tačno raspiruje vatru i pogoršava krizu.“