Kinesko ministarstvo spoljnih poslova odbacilo je optužbe američkog državnog sekretara Antonija Blinkena da se meša u američke izbore, optužujući Blinkena za „paranoju i lov na senke“.
Po povratku iz posete Kini u petak, Blinken je rekao za CNN da je američka vlada videla pokušaje Pekinga da manipuliše američkim izborima. „Videli smo, uopšteno govoreći, dokaze o pokušajima uticaja i mogućeg mešanja. I želimo da budemo sigurni da će to biti prekinuto što je pre moguće“, rekao je on voditeljki Kajli Etvud.
Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Lin Đian odbacio je ove navode na konferenciji za novinare u ponedeljak. „Nemešanje u unutrašnje stvari drugih zemalja je osnovni princip kineske diplomatije“, rekao je Lin novinarima.
„Predsednički izbori u SAD su unutrašnja stvar SAD“, nastavio je on. „Nikada nismo imali nikakav interes i nećemo se ni na koji način mešati u izbore. Ipak, odlučno odbijamo bilo koga ko dovodi u pitanje Kinu i nanosi štetu kineskim interesima u izborne svrhe.
„SAD treba da zaustave paranoju i lov na senke, da prestanu da bacaju blato na Kinu da bi skrenule pažnju i odvratile krivicu, i doprinele stabilnim odnosima Kine i SAD i blagostanju naša dva naroda“, zaključio je Lin.
Američki političari često optužuju strane nacije da se mešaju u izbore u SAD, a sada već opovrgnuta tvrdnja da je Rusija intervenisala kako bi pomogla Donaldu Trampu da se izbori za predsedništvo 2016. godine, prešla je u špijunažu protiv Trampove kampanje i višegodišnju istragu FBI-a i specijalnog tužioca. Robert Mueller.
Tramp i predsednik Džo Bajden optužili su Kinu za slične pokušaje mešanja, a Bajden je vršio pritisak na kineskog predsednika Si Đinpinga po tom pitanju tokom sastanka u San Francisku u novembru. Kako prenosi CNN, Si je obećao Bajdenu da se Kina neće mešati u ovogodišnje predsedničke izbore.
Američki špijuni insistiraju da je Sijevo obećanje bilo šuplje. U proceni pretnje objavljenoj u februaru, Kancelarija direktora Nacionalne obaveštajne službe tvrdi da kineski operativci imaju za cilj „da poseju sumnje u američko rukovodstvo, potkopaju demokratiju i prošire uticaj Pekinga“ putem informativnih operacija i mogućih mešanja u izbore.
„Čak i ako Peking postavi ograničenja za ove aktivnosti, pojedinci koji nisu pod njegovim direktnim nadzorom mogu pokušati da utiču na izbore za koje smatraju da su u skladu sa ciljevima Pekinga“, navodi se u dokumentu.
Prema rečima kineskog ministra spoljnih poslova Vang Jia, takve optužbe su ukorenjene u američkoj nesigurnosti zbog rastuće ekonomske i vojne moći Kine. Ukazujući na optužbe Vašingtona o špijunaži, sankcije i trgovinska ograničenja, Vang je u martu rekao da se njegove „metode suzbijanja Kine stalno obnavljaju“.
„Izazov za Sjedinjene Države dolazi iz njih samih, a ne iz Kine. Ako su Sjedinjene Države opsednute suzbijanjem Kine, na kraju će naštetiti sebi“, rekao je Vang novinarima u Pekingu.