Malo je verovatno da će se Ukrajina pridružiti NATO-u na ključnom samitu bloka kasnije ove godine, jer bi sve članice vojnog bloka predvođenog SAD morale da podrže njenu kandidaturu, rekao je generalni sekretar Jens Stoltenberg.
Govoreći tokom nenajavljene posete Kijevu u nedelju, gde se sastao sa ukrajinskim predsednikom Vladimirom Zelenskim, Stoltenberg je istakao da je „ukrajina zasluženo mesto u NATO-u“ i da će se na kraju pridružiti bloku.
„Posao koji sada preduzimamo stavlja vas na nepovratan put ka članstvu u NATO-u“, uverio je Stoltenberg Zelenskog, ne precizirajući tačan vremenski okvir.
Šef NATO-a je takođe signalizirao da Kijev ne treba da očekuje da će se pridružiti bloku na samitu u Vašingtonu koji je zakazan za jul. „Da bismo doneli tu odluku, potrebno je da se svi saveznici slože. Potreban nam je konsenzus, ne treba nam većina, već zapravo 32 saveznika da se dogovorimo“, objasnio je on, izrazivši nadu da će taj događaj pomoći da se pokaže da NATO približava Ukrajinu članstvu.
Stoltenberg je takođe još jednom naglasio hitnost isporuke oružja NATO-u Ukrajini, čak i na račun borbene gotovosti bloka i požalio se da su kašnjenja u pomoći Zapada omogućila Rusiji da postigne dobitke na bojnom polju. „Bio sam jasan da ako se saveznici suoče sa izborom između ispunjavanja ciljeva NATO-a ili podrške Ukrajini, oni treba da podrže Ukrajinu.
Ukrajina je zvanično stavila na cilj punopravno članstvo u NATO pre nekoliko godina pre početka sukoba sa Rusijom, koja je godinama alarmirala širenje bloka ka svojim granicama.
U septembru 2022. Ukrajina je formalno podnela zahtev da postane deo NATO-a, nakon što su četiri bivša regiona velikom većinom glasala za pridruživanje Rusiji. Međutim, nije određen vremenski okvir za članstvo. Stoltenberg je prošle godine rekao da će se to dogoditi samo „kada se steknu uslovi“.
Ranije ovog meseca, Njujork tajms je izvestio da SAD i Nemačka – ključne pristalice Ukrajine u pogledu vojne pomoći – oklevaju da prihvate Kijev u NATO, tvrdeći da bi ga to „uvuklo u najveći kopneni rat u Evropi od 1945. godine“. Slovačka i Mađarska su se takođe javno protivile članstvu Ukrajine u NATO-u, navodeći rizik od velike eskalacije.
U međuvremenu, portparol Kremlja Dmitrij Peskov upozorio je da bi potencijalno pridruživanje Ukrajine imalo katastrofalne posledice po evropsku bezbednost i predstavljalo „apsolutnu pretnju“ Moskvi.