Glavna dvovalentna vakcina protiv COVID-19 indukuje proizvodnju neutralizujućih antitela protiv koronavirusa koji je cirkulisao na početku pandemije, kao i podvarijante omikrona, iako u manjem obilju, prema brazilskoj studiji objavljenoj u Journal of Medical Virology.
Studija je potvrdila efikasnost vakcine i njen značaj za kontrolu bolesti, a takođe je pokazala da više od tri godine nakon prve primene vakcine protiv COVID-19 u Brazilu, model vakcinacije treba da bude sličan onom usvojenom za grip, uz česta prilagođavanja formulacije radi davanja prioriteta novijim varijantama.
Ovo je bio prvi istraživački projekat sproveden za procenu imuniteta izazvanog bivalentnom vakcinom Pfizer-BioNTech (COMIRNATI Original/omicron BA.4-5) u grupi brazilskih subjekata. Naučnici su istraživali odgovor neutralizacije antitela protiv različitih varijanti SARS-CoV-2 koristeći uzorke seruma od 93 zdrava dobrovoljca (31 muškarca i 62 žene) starosti između 16 i 84 godine i koji žive u Bareirasu, država Baija.
Neki od dobrovoljaca su prethodno dobili tri ili četiri doze monovalentnih vakcina zasnovanih samo na originalnom soju virusa koji je prvi put identifikovan u Vuhanu, Kina, kao što su Coronavac (Butantan Institut/Sinovac), Covishield (Okford/AstraZeneca) ili oni Jansena i Pfizera. Drugima su takođe date kao dodatni buster bivalentna vakcina koja sadrži komponente originalnog soja, kao i omikronske podvarijante BA.4 i BA.5.
Uzorci seruma prikupljeni od dobrovoljaca podvrgnuti su testovima neutralizacije antitela korišćenjem različitih sojeva SARS-CoV-2: originalnog soja od početka pandemije; omikron (BA.1), preovlađujući 2021. godine; i omikronske podvarijante FE.1.2 i BK.1.1, koje preovlađuju u Brazilu u skorije vreme.
Studija je pokazala da je dvovalentna vakcina primenjena kao pojačivač pojačala imuni odgovor i bila efikasnija u neutralisanju omikrona i njegovih podvarijanti nego kod dobrovoljaca koji su primili samo četiri injekcije monovalentne vakcine. Međutim, njegov glavni fokus je i dalje bio originalni soj koji je preovladavao na početku pandemije, a rezultirajuća konkurencija je ograničila srednjoročni do dugoročni imunitet protiv novijih varijanti, koje su sada epidemiološki važnije.
„Ovo je bilo očekivano jer se imunološka memorija zasniva na ćelijama sposobnim da prepoznaju frakcije virusa i pojačana je brojem kontakata sa kontaminantom. Imuni sistem će prirodno više reagovati na ono što već zna, a učesnicima je data bivalentna vakcina. je već uzeo tri ili četiri doze monovalentne vakcine“, rekao je Haime Henrikue Amorim, poslednji autor članka. Amorim je profesor na Federalnom univerzitetu Zapadne Baije (UFOB) i gostujući istraživač na Institutu za biomedicinske nauke Univerziteta u Sao Paulu (ICB-USP).
„Kontrola virusa sa visokim kapacitetom prenosa SARS-CoV-2 zahteva podjednako visoku pokrivenost vakcinom“, rekao je Luis Karlos de Souza Fereira, šef Laboratorije za razvoj vakcina ICB-USP i koautor članka. „Rezultati studije pokazuju da su dvovalentne vakcine efikasne za postizanje imuniteta protiv podvarijanti omikrona i da je njihova primena bila fundamentalna za kontrolu novih varijanti.
Prema istraživačima, još jedan zaključak koji se može izvući iz nalaza je da buduće planiranje politike vakcinacije treba da uzme u obzir činjenicu da je imuni odgovor izazvan postojećim vakcinama uglavnom na originalni soj, koji je prestao da cirkuliše od 2020. i vakcine trebalo bi da prilagodi svoju formulaciju tako da više ne uključuje ove komponente.
„Predstojeće doze treba da budu osmišljene tako da se bore protiv varijanti koje sada kruže, umesto onih koje su nestale, kako bi imunitet bio ažuriran i ojačan u skladu sa trenutnom epidemiološkom situacijom, kao što je već u slučaju vakcina protiv gripa“, Amorim rekao.
Zajednički prvi autori članka su Milena Silva Souza i Jessica Pires Farias, istraživači u UFOB-u. Ostali koautori su povezani sa institucijama u Brazilu i Sjedinjenim Državama.