Istraživački tim sa Fakulteta medicinskih sestara, Medicinskog fakulteta LKS Univerziteta u Hong Kongu (HKUMed), otkrio je pozitivne efekte tai čija i aerobnih vežbi na kvalitet sna, psihičko blagostanje, fizičku funkciju i cirkadijalni ritam kod pacijenata sa uznapredovali rak pluća.
Studija, sprovedena tokom četvorogodišnjeg perioda, otkrila je dodatne prednosti u smislu poboljšanja jednogodišnjeg preživljavanja i smanjenja umora.
Istraživanje je pokazalo izuzetan potencijal tai chija kao nefarmakološke intervencije za poboljšanje preživljavanja kod pacijenata sa uznapredovalim rakom pluća. Naglašava važnost integrisanja fizičke aktivnosti, posebno tai čija, u plan lečenja kako bi se poboljšalo holističko blagostanje ove ugrožene populacije. Studija je objavljena u JAMA Onkologija.
Rak pluća je najrasprostranjeniji rak i vodeći uzrok smrti od raka u Hong Kongu od 2019. Pacijenti sa uznapredovalim karcinomom pluća često imaju poremećaje spavanja i povezane psihološke simptome, koji utiču na njihov ukupni opstanak i kvalitet života. Farmakološke intervencije mogu izazvati neželjene efekte koji značajno pogoršavaju simptome povezane sa rakom.
Da bi rešio ova pitanja, istraživački tim HKUMed-a istražio je nefarmakološke intervencije, pri čemu je fizička vežba obećavajuća opcija zbog svoje bezbednosti, pristupačnosti i različitih prednosti.
Istraživački tim je sproveo meta-analizu kako bi ispitao efekte aerobnih vežbi i vežbi uma i tela, dva široko poznata oblika fizičkih vežbi, koja se razlikuju po intenzitetu i modalitetu. Studija je pokazala značajno poboljšanje kvaliteta sna kod pacijenata sa rakom koji imaju loš san. Međutim, uporedni efekti ovih vežbi kod pacijenata sa uznapredovalim karcinomom pluća ostaju nejasni.
Između decembra 2018. i septembra 2022., istraživački tim HKUMed-a regrutovao je 226 pacijenata sa uznapredovalim rakom pluća u tri javne bolnice u Hong Kongu. Oni su nasumično raspoređeni u jednu od tri grupe: tai chi, aerobne vežbe ili kontrolnu grupu za samoupravljanje. Tai chi grupa je pohađala časove dva puta nedeljno tokom 16 nedelja. Grupa za aerobne vežbe pohađala je časove dva puta mesečno tokom istog perioda od 16 nedelja, baveći se aktivnostima kao što su hodanje na traci za trčanje, vožnja stacionarnog bicikla i vežbe otpora.
Studija je procenila više faktora, uključujući subjektivni kvalitet sna, objektivne parametre sna, psihološki stres, umor, kvalitet života vezan za zdravlje, fizičku funkciju, cirkadijalni ritam i jednogodišnje stope preživljavanja među uznapredovalim pacijentima sa karcinomom pluća. Procene su vršene pre interventne nastave, na kraju 16-nedeljne intervencije i u 52. nedelji.
Rezultati su otkrili da su i grupe za tai či i aerobne vežbe pokazale značajno poboljšanje kvaliteta sna, anksioznosti, depresije, kardiorespiratorne funkcije, fizičke funkcije, broja koraka i cirkadijanskog ritma u 16. i 52. nedelji u odnosu na kontrolnu grupu. Tai či je pokazao superiorne prednosti u odnosu na aerobne vežbe u smislu kvaliteta sna, smanjenja umora i ravnoteže.
Studija je otkrila izuzetan 65% manji rizik od smrtnosti u grupi koja je koristila tai či u poređenju sa kontrolnom grupom, što sugeriše da bavljenje tai čijem potencijalno može ponuditi bolji opstanak za pacijente sa uznapredovalim karcinomom pluća.
Predvođena docentom za istraživanje dr Naomi Takemura i pod nadzorom profesora Chia-Chin Lin, oboje sa Škole za medicinske sestre na HKUMed-u, ovo randomizovano kontrolisano ispitivanje sa tri ruke predstavlja najveću studiju te vrste sprovedeno do sada, fokusirajući se posebno na pacijente sa uznapredovali rak pluća. Nalazi imaju implikacije za oblast nege raka i ističu potencijalne prednosti tai čija, u poređenju sa konvencionalnim vežbama.
„Tai či-jev naglasak na povezanosti uma i tela nudi holistički pristup koji prevazilazi samo fizičke vežbe. Meditativni i svesni aspekti tai čija mogu pomoći pacijentima da se izbore sa psihološkim stresom, smanje anksioznost i poboljšaju njihov ukupni kvalitet života i jedno- godine stopa preživljavanja“, rekla je dr Naomi Takemura.
Studija otvara nove puteve za pomoćnu negu u lečenju raka i naglašava važnost višedimenzionalnog pristupa za rešavanje simptoma raka. Uključujući tai či u plan lečenja, zdravstveni radnici mogu ponuditi bezbedan, pristupačan i potencijalno efikasan pristup za ublažavanje tereta simptoma i poboljšanje opšteg blagostanja pacijenata.