Propalestinski protesti zahvatili su kampuse američkih koledža nakon masovnih hapšenja u Kolumbiji

Propalestinski protesti zahvatili su kampuse američkih koledža nakon masovnih hapšenja u Kolumbiji

Kolumbija je otkazala osobne časove, desetine demonstranata uhapšeno je na Jejlu, a kapije Harvard Jarda zatvorene su za javnost u ponedeljak, jer su neki od najprestižnijih američkih univerziteta pokušavali da ublaže tenzije u kampusu zbog rata sa Izraelom Hamas.

Različite akcije usledile su nakon prošlonedeljnog hapšenja više od 100 propalestinskih demonstranata koji su kampovali na zelenilu Kolumbije, dok se škole bore oko toga gde da povuku granicu između omogućavanja slobodnog izražavanja uz održavanje bezbednog i inkluzivnog kampusa.

Pored demonstracija u školama Ivi League, propalestinski kampovi su se pojavili i u drugim kampusima, uključujući Univerzitet u Mičigenu, Univerzitet u Njujorku i Tehnološki institut u Masačusetsu.

Protesti su suprotstavili učenike jedni drugima, a propalestinski đaci traže da njihove škole osude napad Izraela na Gazu i da se odvoje od kompanija koje prodaju oružje Izraelu. U međuvremenu, neki jevrejski studenti kažu da je veliki deo kritika na račun Izraela skrenuo u antisemitizam i naterao ih da se osećaju nesigurno, i ističu da Hamas i dalje drži taoce otete tokom invazije grupe 7. oktobra.

Tenzije su ostale visoke u ponedeljak u Kolumbiji u Njujorku, gde su kapije kampusa bile zaključane za svakoga bez školske legitimacije i gde su izbili protesti iu kampusu i van njega.

Američka predstavnica Keti Mening, demokrata iz Severne Karoline koja je bila u poseti Kolumbiji sa još tri jevrejska člana Kongresa da bi videla logor, rekla je novinarima nakon sastanka sa studentima iz Jevrejskog udruženja studenata prava da je postojao „ogromni logor ljudi“ koji zauzeo oko trećine zelenila.

„Videli smo znakove koji ukazuju na to da Izrael treba da bude uništen“, rekla je ona nakon što je napustila kampus Morningside Heights.

Žena unutar kapija kampusa predvodila je dvadesetak demonstranata na ulicu napolju uz skandiranje: „Od reke do mora, Palestina će biti slobodna!“ — nabijena fraza koja različitim grupama može značiti potpuno različite stvari. U međuvremenu , mala grupa pro-izraelskih kontrademonstranata protestovala je u blizini.

Predsednica Univerziteta Minuš Šafik rekla je u poruci školskoj zajednici u ponedeljak da je „duboko ožalošćena“ onim što se dešava u kampusu.

„Da bismo smanjili ogorčenost i dali nam priliku da razmotrimo sledeće korake, najavljujem da će se svi časovi održavati virtuelno u ponedeljak“, napisao je Šafik, napominjući da bi fakultet i osoblje trebalo da rade na daljinu kada je to moguće i da studenti koji to ne rade živite u kampusu treba da se klonite.

Protesti su uzburkali mnoge univerzitetske kampuse od Hamasovog smrtonosnog napada na južni Izrael, kada su militanti ubili oko 1.200 ljudi, većinom civila, i uzeli otprilike 250 talaca. Kao odgovor, Izrael je ubio više od 34.000 Palestinaca u Pojasu Gaze, prema lokalnom ministarstvu zdravlja, koje ne pravi razliku između boraca i neboraca, ali kaže da su najmanje dve trećine mrtvih deca i žene.

Prahlad Iiengar, diplomirani student MIT-a koji studira elektrotehniku, bio je među dvadesetak studenata koji su u nedelju uveče postavili šatorski kamp u školskom Kembridžu, Masačusets, kampusu. Oni pozivaju na prekid vatre i protestuju protiv onoga što opisuju kao „saučesništvo MIT-a u tekućem genocidu u Gazi“, rekao je on.

„MIT nije čak ni pozvao na prekid vatre, a to je zahtev koji sigurno imamo“, rekao je Ajengar.

Takođe je rekao da MIT šalje zbunjujuća pravila o protestima.

„Ovde smo da pokažemo da zadržavamo pravo na protest. To je suštinski deo života u kampusu koledža“, rekao je Ajengar.

Elie Buechler, rabin Inicijative za učenje Jevreja u Kolumbiji, Elie Buechler, poslao je VhatsApp poruku za skoro 300 jevrejskih studenata sa preporukom da odu kući dok ne bude bezbednije za njih u kampusu.

Najnovija dešavanja nastala su uoči početka jevrejskog praznika Pashe u ponedeljak uveče.

Nikolas Baum, 19-godišnji jevrejski brucoš koji živi u jevrejskoj teološkoj bogosloviji u zgradi dva bloka od kampusa Morningside Heights u Kolumbiji, rekao je da su demonstranti tokom vikenda „pozivali Hamas da raznese Tel Aviv i Izrael“. On je rekao da neki od demonstranata koji su uzvikivali antisemitske uvrede nisu studenti.

„Jevreji se plaše Kolumbije. To je tako jednostavno. Bilo je toliko ocrnjivanja cionizma i to se prelilo u ocrnjivanje judaizma“, rekao je on.

Tabor protesta nastao je u Kolumbiji u sredu, istog dana kada se Šafik suočila sa žestokim kritikama na saslušanju u Kongresu republikanaca koji su rekli da nije učinila dovoljno u borbi protiv antisemitizma. Dva druga predsednika Lige bršljana podnela su ostavke pre meseci nakon široko kritikovanog svedočenja koje su dali istom odboru.

U svojoj izjavi od ponedeljka, Šafik je rekla da je bliskoistočni sukob užasan i da razume da mnogi doživljavaju duboku moralnu nevolju.

„Ali ne možemo imati da jedna grupa diktira uslove i pokušava da poremeti važne prekretnice poput diplomiranja kako bi unapredila svoju tačku gledišta“, napisao je Šafik.

U narednim danima, radna grupa dekana, školskih administratora i fakulteta pokušaće da pronađe rešenje za univerzitetsku krizu, rekao je Šafik, koji nije rekao kada će se nastaviti lična nastava.

Nekoliko učenika na Kolumbiji i njenoj sestrinskoj školi, Barnard koledžu, rekli su da su suspendovani zbog učešća u prošlonedeljnim protestima, uključujući studentkinju Barnarda Isra Hirsi, ćerku demokratskog poslanika SAD Ilhana Omara.

Na Jejlu, policajci su uhapsili oko 45 demonstranata i optužili ih za prekršaj, rekao je policajac Kristijan Brukart, portparol policije Nju Hejvena. Svi su pušteni na slobodu uz obećanje da će se kasnije pojaviti pred sudom, rekao je on.

Demonstranti su u petak postavili šatore na Beinecke Plazi i demonstrirali tokom vikenda, pozivajući Jejl da prekine sva ulaganja u odbrambene kompanije koje posluju sa Izraelom.

Nadin Cubeisi, studentica Jejla i jedan od organizatora protesta, rekla je da je uznemirujuće da „ovaj univerzitet na koji idem, na koji doprinosim i kome moji prijatelji daju novac koristi taj novac za finansiranje nasilja“.

U izjavi za zajednicu kampusa u nedelju, predsednik Jejla Piter Salovej rekao je da su univerzitetski zvaničnici više puta razgovarali sa studentima demonstrantima o politici i smernicama škole, uključujući one u vezi sa govorom i omogućavanjem pristupa prostorima u kampusu.

Školski zvaničnici rekli su da su razgovarali sa demonstrantima nekoliko sati i dali im do kraja vikenda da napuste Beinecke Plazu. Rekli su da su ponovo upozorili demonstrante u ponedeljak ujutro i rekli im da se mogu suočiti sa hapšenjem i disciplinom, uključujući suspenziju, pre nego što policija uđe.

Velika grupa demonstranata ponovo se okupila nakon hapšenja u ponedeljak na Jejlu i blokirala ulicu u blizini kampusa, rekao je Brukhart. Nije bilo izveštaja o nasilju ili povređenima.

Prošle nedelje, Univerzitet Južne Kalifornije preduzeo je neobičan korak otkazujući planirani uvodni govor svog pozdravnog govornika 2024, koji je javno podržao Palestince. Univerzitet je naveo bezbednosne probleme u odluci koju su pohvalile neke proizraelske grupe, ali su je kritikovali zagovornici slobode govora.