Nedavno otkriće potencijalne nove klase udaljenih i misterioznih „slobodno plutajućih“ planeta zaintrigiralo je astronome otkako su zapanjujuće nove slike snimljene svemirskim teleskopom Džejms Veb objavljene krajem prošle godine.
Ove planete kandidati, poznate kao binarni objekti mase Jupitera (JuMBO), izgleda da kruže jedna oko druge dok slobodno lebde u svemiru nevezani za bilo koju zvezdu – što se suprotstavlja preovlađujućim teorijama o tome kako se smatralo da planetarni sistemi funkcionišu.
Sada, nova studija tima astrofizičara sa UNLV-a i Univerziteta Stoni Bruk, objavljena 19. aprila u časopisu Astronomija prirode, uvodi ubedljiv model za to kako su se ovi JuMBO možda formirali.
Tim je koristio napredne tehnike, poznate kao direktne simulacije N-tela, da bi istražio kako interakcije unutar gustih zvezdanih jata mogu dovesti do izbacivanja džinovskih planeta koje ostaju gravitaciono vezane jedna za drugu dok lebde kroz galaksiju. Ovo značajno istraživanje nudi model kako se ove zagonetne binarne forme mogu formirati, popunjavajući kritičnu prazninu u našem razumevanju planetarne evolucije.
„Naše simulacije pokazuju da bliski susreti zvezda mogu spontano da izbace parove džinovskih planeta iz njihovih matičnih sistema, navodeći ih da kruže jedna oko druge u svemiru“, rekao je autor studije Jihan Vang, postdoktorski saradnik u Centru za astrofiziku Nevade pri UNLV. „Ovi nalazi bi mogli značajno da promene našu percepciju planetarne dinamike i raznolikosti planetarnih sistema u našem univerzumu.“
Istraživanje pokazuje da je veća verovatnoća da će se takvi događaji dešavati unutar gusto naseljenih zvezdanih jata, što sugeriše da bi slobodno plutajuće binarne planete mogle biti češće nego što se ranije mislilo. Karakteristike ovih planetarnih parova — kao što su njihovo razdvajanje i orbitalni ekscentricitet — pružaju novi uvid u nasilne uslove životne sredine koji utiču na formiranje planeta.
„Uvodi dinamičke interakcije zvezda kao važan faktor u razvoju neobičnih planetarnih sistema u gustom zvezdanom okruženju“, rekla je Rosalba Perna, koautor studije i profesor fizike i astronomije na Univerzitetu Stoni Bruk.
Prema istraživačima, ovaj novi rad proširuje ono što znamo o formiranju planeta i takođe postavlja teren za buduća posmatranja sa svemirskim teleskopom Džejms Veb (JVST), koji bi mogao da pruži dodatne dokaze koji podržavaju predviđanja tima.
„Razumevanje formiranja JuMBO-a pomaže nam da izazovemo i usavršimo preovlađujuće teorije o formiranju planeta“, rekao je UNLV astrofizičar i koautor studije Zhaohuan Zhu. „Predstojeća zapažanja JVST-a mogu nam pomoći da uradimo upravo to, nudeći nove uvide sa svakim zapažanjem koje će nam pomoći da bolje formulišemo nove teorije o formiranju džinovskih planeta.