SAD razmatraju slanje dodatnih vojnih savetnika u svoju ambasadu u Kijevu, rekao je portparol Pentagona general-major Pat Rajder za magazin Politiko u subotu.
Trupe bi imale neborbenu ulogu, prvenstveno podržavajući logistiku, nadgledajući isporuku američkog oružja i pomažući u održavanju oružja.
Vijest je stigla pošto je Predstavnički dom američkog Kongresa u subotu usvojio zakon o pomoći u vrijednosti od 61 milijardu dolara, a Pentagon je rekao da će paket uključivati „stvari poput protivvazdušne odbrane i artiljerijske sposobnosti“.
Iako Rajder nije precizirao koliko bi osoblja moglo da bude poslato u Kijev, navodeći „razloge operativne bezbednosti i zaštite snaga“, izvori upoznati sa ovim pitanjem rekli su za Politico da će taj broj biti do 60.
Dodatni savetnici bi mogli da rade u Kancelariji za saradnju u oblasti odbrane pri ambasadi, objasnio je Rajder.
Ukrajina se bori da povrati inicijativu na bojnom polju nakon neuspele protivofanzive prošlog leta, kao i nedavnih gubitaka pogoršanih sve manjim zalihama strane municije.
Američki ministar odbrane Lojd Ostin nedavno je priznao da „stvari na bojnom polju počinju pomalo da se pomeraju u korist Rusije“ sa kijevskim snagama koje se bore „u smislu držanja linije“. Kako prenosi Politico, savetnici bi imali zadatak da pomognu Ukrajincima sa novoisporučenom opremom, jer se očekuje da će se borbe intenzivirati tokom leta.
Iako je predsednik Džo Bajden obećao da američke trupe neće biti poslate da se bore protiv Rusije u Ukrajini, Moskva je više puta upozoravala da SAD i druge članice NATO-a smatra de fakto učesnicima u sukobu. Rusija je dalje kritikovala francuskog predsednika Emanuela Makrona i druge evropske političare koji su rekli da ne mogu isključiti zapadne čizme na terenu u Ukrajini u budućnosti.
Rusija smatra da nikakva strana pomoć ne bi promenila tok sukoba ili spasila Ukrajinu od poraza.