Astronomi su identifikovali najveću zvezdanu crnu rupu do sada otkrivenu u Mlečnom putu, sa masom 33 puta većom od Sunčeve, prema studiji objavljenoj u utorak.
Crna rupa, nazvana Gaia BH3, otkrivena je „slučajno“ iz podataka koje je prikupila misija Gaia Evropske svemirske agencije, rekao je za AFP astronom iz Nacionalnog centra za naučna istraživanja (CNRS) na Opservatoriji u Parizu, Paskuale Panuco.
Gaia, koja je posvećena mapiranju galaksije Mlečni put, nalazi se BH3 2.000 svetlosnih godina udaljena od Zemlje u sazvežđu Akvila.
Kako Gejin teleskop može dati precizan položaj zvezda na nebu, astronomi su mogli da okarakterišu njihove orbite i izmere masu nevidljivog pratioca zvezde — 33 puta veću od Sunca.
Dalja zapažanja teleskopa na zemlji potvrdila su da je to bila crna rupa sa masom daleko većom od zvezdanih crnih rupa koje su već u Mlečnom putu.
„Niko nije očekivao da će pronaći crnu rupu velike mase koja vreba u blizini, do sada neotkrivenu. Ovo je vrsta otkrića do kojeg dođete jednom u svom istraživačkom životu“, rekao je Panuzzo u saopštenju za javnost.
Zvezdana crna rupa je otkrivena kada su naučnici uočili „kolebajuće“ kretanje na pratećoj zvezdi koja je kružila oko nje.
„Mogli smo da vidimo zvezdu malo manju od Sunca (oko 75 odsto njegove mase) i svetliju, koja se okreće oko nevidljivog pratioca“, rekao je Panuco.
Zvezdane crne rupe nastaju od kolapsa masivnih zvezda na kraju njihovog života i manje su od supermasivnih crnih rupa čije je stvaranje još uvek nepoznato.
Takvi divovi su već otkriveni u udaljenim galaksijama putem gravitacionih talasa.
Ali „nikad u našem“, rekao je Panuzzo.
BH3 je „uspavana“ crna rupa i previše je udaljena od zvezde pratioca da bi je lišila materije i stoga ne emituje rendgenske zrake – što otežava otkrivanje.
Gejin teleskop je identifikovao prve dve neaktivne crne rupe (Gaia BH1 i Gaia BH2) u Mlečnom putu.
Gaia je radila na 1,5 miliona kilometara od Zemlje poslednjih 10 godina i 2022. godine isporučila je 3D mapu položaja i kretanja više od 1,8 milijardi zvezda.